Droga w Biestrzykowicach oficjalnie otwarta

Choć kierowcy migli nową drogą jeździć już kilka dni temu, to dziś oficjalnie otwarto po przebudowie kolejny odcinek drogi wojewódzkiej nr 454 – tym razem w Biestrzykowicach.

Od czerwca ubiegłego roku prace na  drodze wojewódzkiej nr 454 w Biestrzykowicach prowadził LARIX z Lublińca. Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Bartłomiej Horaczuk opowiada, że to kolejny, ale dość ważny modernizowany odcinek drogi 454, bo przebiegający przez centrum miejscowości, a więc z dużą liczbą zjazdów, z ciągiem pieszo-rowerowym.

Drogę rozbudowano na niemal półtorakilometrowym odcinku, powstały dwa odcinki nowej ścieżki pieszo-rowerowej o łącznej długości ponad półtora kilometra. We wsi jest nowy chodnik, dwie nowe zatoczki autobusowe. Przebudowano także skrzyżowania z drogami podporządkowanymi oraz zjazdy do posesji. Jak zwykle przy inwestycjach na drogach wojewódzkich, zadbano także o bezpieczeństwo pieszych – są nowe punktowe elementy odblaskowe, płyty integracyjne oraz  bariery energochłonne, a także nowoczesne oświetlenie przejść dla pieszych.  Poseł Ryszard Wilczyński, który mieszka nieopodal podkreśla, że tą drogą przejechał już kilkanaście tysięcy razy.  – Wbiła mi się w świadomość przez wiele lat jako droga dość licha, ale to, co mamy dziś, jest już europejskim standardem. To była tak naprawdę budowa tego odcinka drogi zupełnie od nowa – dodaje. – To droga strategiczna nie tylko mieszkańców Biestrzykowic, ale i dla całej naszej gminy – mówi natomiast wójt Świerczowa Barbara Bednarz. – Jej standard po modernizacji sprawia, że to teraz najlepsza droga na terenie gminy .

Inwestycja była dofinansowana z funduszy unijnych kwota około 6,3 mln zł, a jej całkowity koszt wyniósł 7,4 mln zł.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej Biestrzykowicach  to kontynuacja kompleksowej modernizacji  drogi z Opola do Namysłowa, jaka prowadzi zarząd województwa.  – To konsekwentna realizacja inwestycji, którą zaczęliśmy siedem lat temu obwodnicą Czarnowąsów. Do tej pory przebudowaliśmy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 20 km tej drogi, a łączny koszt tych inwestycji  to prawie 200 mln zł – mówi marszałek Andrzej Buła. Nowe nawierzchnie mamy już między innymi na odcinkach w Kup, Krzywej Górze, Pokoju, Jastrzębiu, Obwodnicy Czarnowąsów i między Ładzą a Pokojem. Obecnie trwają także prace na drodze od Jastrzębia do Ziemiełowic.

Jak podkreśla marszałek, w tej perspektywie finansowej UE już ponad 600 mln złotych zainwestowaliśmy w drogi wojewódzkie w naszym regionie.  – To zarówno kolejne obwodnice miejscowości, zupełnie nowe przebiegi niektórych odcinków i kompleksowe modernizacje, jak tutaj, w Biestrzykowicach – dodaje Andrzej Buła.

VR

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy