Rok 2021 na drogach wojewódzkich

63,5 miliona złotych na inwestycje i 35,5 miliona złotych na wydatki bieżące – to tegoroczne plany Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. Jego szczegóły poznaliśmy na konferencji prasowej.

– Ubiegły rok był rekordowy, ale każdy rok ma swoją specyfikę. W tym pieniędzy europejskich jest coraz mniej, więc z dużą niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcia unijne, żeby móc rozpoczynać kolejne inwestycje. Staramy się także uzupełniać finanse, poszukując innych, nowych źródeł pieniędzy. Nie zwalniamy jednak tempa zaplanowanych prac,  bo staramy się, by na drogach wojewódzkich działo się dużo – mówił członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza.

Jak dodawał Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, plan wydatków na ten rok to prawie 100 milionów złotych. – 63 i pół miliona złotych przeznaczyliśmy na inwestycje, a wydatki bieżące to 33,5 miliona złotych. Te ostatnie to m.in. wszelkie remonty nawierzchni, utrzymanie pasów drogowych, odtwarzanie rowów czy utrzymanie poboczy. W tym roku nowością w tych wydatkach będzie położenie cienkich warstw uszczelniających na nawierzchniach. To ważne dla komfortu korzystania z dróg i dalszego utrzymania nawierzchni – informował dyrektor Horaczuk.

O wydatkach inwestycyjnych mówił szczegółowo Szymon Ogłaza. Kończone są inwestycje, rozpoczęte jeszcze w roku 2020, dofinansowywane z Regionalnego Programu Operacyjnego. To m.in. przebudowy i Kujawach na DW 409 za ponad 7 milionów złotych, w Biestrzykowicach na DW 454, również za ponad 7 milionów złotych czy na odcinku Jastrzębie – Ziemiełowice na tym samym trakcie za 13 milionów złotych. – Te wszystkie inwestycje to praktycznie budowanie tych odcinków dróg od nowa, według najnowszych standardów – podkreślał Szymon Ogłaza.

Za 9 milionów złotych 10 kilometrów dróg wojewódzkich otrzyma nowe nawierzchnie. – W ubiegłym roku zaplanowaliśmy takich inwestycji siedem, a zrealizowaliśmy trzynaście, więc to pokazuje, że w ciągu i tego roku te liczby mogą wzrosnąć – mówił Szymon Ogłaza.

Ważna współpraca z gminami

Bardzo istotnym sposobem uzupełniania luki finansowej jest współpraca z samorządami lokalnymi w sferze inwestycji drogowych. – Staramy się zachęcać włodarzy gmin do współudziału w inwestycjach na drogach wojewódzkich, które mają największe znaczenie właśnie dla mieszkańców gmin i ta współpraca w ostatnich latach układa się niemal perfekcyjnie – podkreślał Szymon Ogłaza, wspominając, że z samorządem regionu współpracują zarówno duże gminy, jak Olesno, czy małe, jak choćby Olszanka. W tym roku jedną z największych takich wspólnych inwestycji jest ulica Opolska w Krapkowicach  wciągu drogi 415. To droga, która nabrała nowego znaczenia dla Krapkowic, bo prowadzi do nowej przeprawy mostowej. We współpracy z samorządami gmin budowane chodnik w Bierawie przy DW 425, chodnik w Chudobie przy DW 494 w gminie Lasowice Wielkie, rozbudowane będą drogi 461 w Brynicy w gminie Łubniany oraz 487 w Roszkowicach w gminie Byczyna.

Staramy się o pieniądze z zewnątrz

Województwo korzysta także z tzw. subwencji mostowej z rezerwy Ministerstwa Infrastruktury. W tym roku złożone zostały wnioski na 6 milionów złotych na dwa mosty w Kopicach i Roszowicach, ale są już gotowe dokumentacje na kolejne mosty, żeby można było aplikować, jeśli tylko pojawią się pieniądze – dotyczy to mostów w Podłężu Szlacheckim, Starych Kolniach, Nowym Świętowie czy Mikolinie.

Przygotowywane są także nowe dokumentacje techniczne na nowe przebudowy dróg, które są przecież początkiem wszystkich  inwestycji drogowych – za ponad 4,6 mln zł przygotowywane są dokumentacje na inwestycje o wartości 128 milionów złotych. To odcinek DW 461 Dąbrówka Łubniańska – Łubniany, ścieżka rowerowa w Korfantowie na DW 406, zmiana przebiegu DW 409 w Gogolinie wraz z budową wiaduktu oraz odcinki: DW 411 Podkamień-Nysa, DW 463 w Kadłubie Turawskim, DW 423 w Zdzieszowicach, DW 487 w Roszkowicach, DW 417 w Lisięcicach oraz DW 401  w Żłobiźnie. Te dokumentacje powinny otrzymać ZRID-y do końca tego roku.

Od wielu lat realizowany jest przez rząd Fundusz Dróg Samorządowych, ale dopiero teraz w jego ramach można było się starać o pieniądze na drogi wojewódzkie, które mają znaczenie dla obronności państwa.  Województwu opolskiemu udało nam się pozyskać niemal 172 miliony złotych, co pozwoli na przebudowę niemal 23 kilometrów dróg. Podpisana jest już pierwsza umowa na przebudowę DW 462 – to 10 kilometrów dróg od Stobrawy, przez Kopanie, Łosiów aż po Krzyżowice za 68 mln zł. – Przygotowujemy już umowę na drugie zadanie, czyli przebudowę drogi Polska Nowa Wieś – Wawelno – Prądy za 65 milionów złotych. Trzecią inwestycją, finansowaną z tego źródła, będzie przebudowa DW 424 Gwoździce – Odrowąż – Gogolin.

– Mamy także przygotowane, gotowe do realizacji zadania, czekające na oszczędności poprzetargowe w ramach funduszy unijnych – informował Szymon Ogłaza. Wśród nich wymienił m.in.  dwa odcinki DW416 – Ściborowice-Kórnica oraz Kietrz, odcinek DW409 Rożniątów – Strzelce Opolskie, odcinek DW 408 do Ortowic oraz odcinek drogi Prószków – Przysiecz.

VR

Drogi wojewódzkie w województwie opolskim w 2021 roku

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy