Innowacyjne przyjęcie noworoczne w regionie partnerskim

Co roku na początku stycznia premier Nadrenii-Palatynatu, regionu partnerskiego województwa opolskiego w Niemczech, zaprasza w swoje progi na bankiet noworoczny. Podobnie, jak wiele innych wydarzeń, tegoroczne przyjęcie noworoczne wydawane przez premier Malu Dreyer odbyło się ze względu na pandemię w zupełnie innej formie niż zwykle, bo zdalnie.

Samorząd województwa opolskiego reprezentowali wicemarszałek Roman Kolek oraz przewodniczący sejmiku Rafał Bartek, którzy podobnie jak liczni przedstawiciele świata kultury, nauki, biznesu i polityki, a także korpusu dyplomatycznego, wspólnot wyznaniowych i sportu, połączyli się zdalnie z gospodarzami wydarzenia.

Premier Malu Dreyer otworzyła tegoroczne przyjęcie noworoczne, dziękując tym, na których w ostatnich miesiącach spoczywała szczególna odpowiedzialność. – To przede wszystkim ludzie związani z ochroną zdrowia, którzy niestrudzenie dbają o leczenie pacjentów. Od miesięcy przekraczają swoje granice, aby ratować życie – mówiła premier Dreyer.

Malu Dreyer odniosła się również do doskonałej pracy wykonywanej w laboratoriach, w których badane są ogromne ilości próbek, a także w rekordowym tempie opracowana została szczepionka na koronawirusa. „Nadzieja made in Nadrenia-Palatynat” – w taki sposób premier Dreyer określiła opracowanie szczepionki przez firmę BioNTech z Moguncji. W trakcie spotkania noworocznego odbyła się rozmowa z profesorem dr Uğurem Şahinem, prezesem BioNTech, który wraz z żoną dr Özlem Türeci oraz amerykańskim partnerem, firmą Pfizer, opracował wysoce skuteczną szczepionkę w rekordowym czasie 11 miesięcy od wybuchu pandemii koronawirusa. – To fantastyczne osiągnięcie badawcze, które daje nadzieję ludziom na całym świecie – powiedziała premier Malu Dreyer.

Gościem honorowym spotkania noworocznego był także mistrz świata w dziesięcioboju, urodzony w Moguncji Niklas Kaul, a muzyczną oprawę spotkania zapewnił Sinan Köylü, lepiej znany jako SINU oraz francuska skrzypaczka Charlotte Chahuneau, stypendystka oraz gwiazda roku 2020 fundacji Villa Musica.

Nagranie spotkania na kanale: https://www.youtube.com/watch?v=Hi9sV1dGrbM

JLN-DZP

Nasze serwisy