Pyszności z Opolskiego

Zwycięzcami nowego konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo – Opolskie ze smakiem” w kategorii  „Przepisy ze starych zeszytów” zostało Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Prusinowicach za danie Kresowiaczki – pierogi z wątróbką i kaszą gryczaną. Główna nagroda w kategorii Opolskie dawne potrawy w nowej odsłonie” trafiła do Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich w Chróścinie za danie nadziewany gołąb kaszą pęczak z warzywami, otulony sosem z lebiody i pianką z zakwasu buraczanego.

Konkurs „Nasze kulinarne dziedzictwo Opolskie ze smakiem” to nowe przedsięwzięcie kulinarne, którego celem jest promocja potraw tradycyjnych i produktów żywności wysokiej jakości. – Opolszczyzna to niezwykły tygiel kulinarny, gdzie mieszają się kuchnie śląskie, kresowe, czeskie i góralskie – mówi Antoni Konopka członek zarządu województwa opolskiego.

Promują regionalną kuchnię

– Przyjęta formuła konkursu umożliwiła w dość nietypowy,  wyłącznie elektroniczny sposób, poznanie tradycyjnych dań, które być może w przyszłości znajdą się na liście produktów tradycyjnych – mówi Antoni Konopka. – To było spore wyzwanie oceniać te wszystkie potrawy jedynie na podstawie przesłanych materiałów. Były to przepisy wraz ze zdjęciami czy nawet filmami przedstawiającymi przygotowanie danego posiłku – dodaje zasiadająca w jury Ewa Kotula kierownik referatu rozwoju wsi.

Odkrywają przepisy

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach „Opolskie dawne potrawy w nowej odsłonie” oraz „Przepisy ze starych zeszytów”. Celem konkursu była identyfikacja i zgromadzenie wiedzy o ciekawych regionalnych potrawach, mogących stanowić dziedzictwo kulinarne. Ważnym elementem było pokazanie, iż do wykonania dań wykorzystano produkty od lokalnych dostawców lub z własnego ogródka.  – Konkurs skierowany był do mieszkańców województwa opolskiego, kucharzy reprezentujących firmy gastronomiczne oraz miłośników kuchni lokalnej, zrzeszonych w organizacjach formalnych np. kołach gospodyń wiejskich – dodaje Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. W kategorii „Opolskie dane potrawy w nowej odsłonie” oceniana była przede wszystkim pomysłowość, oryginalność i kreatywność przygotowania potrawy. A tego nie brakowało w zgłaszanych daniach.

W tej kategorii trzecie miejsce zajął opolski wieniec Ireny Jasińskiej, drugie zajęły Hekele z blinami Janusza Stanisława Andrasza. Za najlepszą potrawę w nowej odsłonie ogłoszono nadziewany gołąb kaszą pęczak z warzywami, otulony sosem z lebiody i pianką z zakwasu buraczanego przygotowane przez Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Chróścinie. – Nasza potrawę przygotowałyśmy wraz z Anią Zazulą. Jesteśmy bardzo szczęśliwe. Brakuje nam słów, aby wyrazić swoją radość. Specjalizujemy się w kuchni kresowej, ale tym razem zaprezentowałyśmy potrawę typowo opolską. – mówi Joanna Rak. Danie odwołuje się do tradycyjnej  opolskiej kuchni, w której potrawy z gołębi stanowiły nieodzowny element świątecznego menu. Faszerowany gołąb podawany jest w towarzystwie sosu z lebiody i z karmelizowaną marchewką stanowiąc tym samym ciekawą kompozycje obiadową. Autorki do wykonania dania wykorzystują produkty pochodzące od lokalnych dostawców.

Odkryte na nowo

„Przepisy ze starych zeszytów” to kategoria, w której szczególnie doceniono przepisy związane Opolszczyzną, czyli zarówno dania kresowe, jak i typowo śląskie. Istotnym jest fakt, iż większość zgłoszonych dań jest na co dzień wykonywana w zaciszu domowym. – Można zatem śmiało powiedzieć, iż nie zapomniany o tradycji naszych przodków – dodaje Antoni Konopka. Trzecią pozycję zajął Pańćkraut z gotowanym boczkiem Barbary Głatki, Drugie miejsce otrzymało danie królik na maślance szpikowany świeżym czosnkiem i wędzonym boczkiem autorstwa Agnieszki Spyry. Pierwsze miejsce przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Prusinowicach za danie Kresowiaczki – Pierogi z wątróbką i kaszą gryczaną. – Wybrałyśmy naszą tradycyjną potrawę z kaszy gryczanej i wątróbki. Gotujemy ją przy każdej okazji. To jest ogromna satysfakcja. Decyzja o udziale była spontaniczna – cieszy się z pierwszego miejsca Dorota Morzko Wawrzynaik.

Opolskie dawne potrawy w nowej odsłonie

Wyróżnienia:

– Ewelina Jabłońska Restauracja Opolanka za danie „Kotlet mielony z puree ziemniaczanym z mizerią z zielonego ogórka z koprem i oliwą z kopru”

– Katarzyna Kaczmarczyk Masarnia Golomb ze Szczedrzyka za danie „Hamburger z mózgiem”

– Sabina Frączyk i Dariusz Olczyk za danie Gołębie swawole na poduszkach z „ruchańców” przyłapane, krasnym pledem otulone.

III miejsce

Irena Jasińska za potrawę Opolski wieniec.

II miejsce

Janusz Stanisław Andrasz za potrawę Hekele z blinami

I miejsce

Anna Zazula i Joanna Rak z  Samodzielnego Koła Gospodyń Wiejskich w Chróścinie gm. Lewin Brzeski za danie nadziewany gołąb kaszą pęczak z warzywami, otulony sosem z lebiody i pianką z zakwasu buraczanego

Przepisy ze starych zeszytów”

 Martyna Datko za potrawę Kluski kładzione.

Ewelina Jabłońska z restauracji Opolanka za danie: Miętus w cieście kminkowym z młodymi smażonymi ziemniakami z koperkiem i kiszonymi młodymi warzywami

Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Maciejowie za potrawę: Prażuchy mojej ołmy

Czesława Szczepaniak za danie: Kotlety z leszcza na piątkowy obiad

Lidia Fronia za potrawę  Zacieranki z surówką z marchewki i kotletem z jaj

Weronika Siwy za danie Semmelknudel – kluski z czerstwej bułki z polewą owocową

III miejsce

Barbara Głatki Pańćkraut z gotowanym boczkiem

oraz

Justyna Szmechta za danie Kapusta kiszona z kaszą jaglaną

II miejsce

Agnieszka Spyra za danie Królik na maślance szpikowany świeżym czosnkiem i wędzonym boczkiem

I miejsce

Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Prusinowicach za danie Kresowiaczki – pierogi z wątróbką i kaszą gryczaną

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy