Koleją z Racławic Śląskich do Raciborza?

Przywrócenie linii kolejowej Racibórz-Racławice Śląskie stawia sobie za cel samorząd województwa opolskiego, który dla jego osiągnięcia wraz z partnerami opracował wspólny projekt. Wszystko zależy od pieniędzy i wsparcia rządowego w ramach programu Kolej Plus.

Zarówno samorządowcy z Raciborza, jak i z województwa opolskiego, zainteresowani są przywróceniem linii kolejowej Racibórz-Racławice Śląskie. Szacowany koszt tej inwestycji to około 375 000 000 złotych. Dlatego wspólnie złożyli projekt do rządowego programu Kolej Plus. Ten realizowany jest przez Ministerstwo Infrastruktury, a jego celem jest przywrócenie zlikwidowanych w czasach przemian połączeń kolejowych.

Według członka zarządu województwa opolskiego Szymona Ogłazy  w przypadku tej inwestycji należy mówić o budowie linii od nowa, ponieważ na wielu odcinkach jest ona zdegradowana. – Jesteśmy liderem tego projektu i podpisaliśmy wniosek skierowany do ministerstwa dotyczący rewitalizacji tej linii. Włączyły się w to wszystkie samorządy wzdłuż tego połączenia, zarówno po stronie województwa śląskiego,  jak i opolskiego. Musimy zdobyć na ten cel 50 milionów wkładu własnego. My zobowiązujemy się po wszystkich pracach remontowych do utrzymywania ruchu pasażerskiego. Chcemy, aby powiat głubczycki wrócił na mapę kolejową – tłumaczy Szymon Ogłaza. Po modernizacji i uruchomieniu linii mieszkańcy będą mogli pociągami dostać się do Raciborza, Kędzierzyna-Koźla, Nysy czy Prudnika.

Przypomnijmy, że dziś na części odcinka prowadzony jest ruch towarowy, ale linia w całości wymaga gruntownej modernizacji.

Burmistrz Baborowa Tomasz Krupa przypomina, że ostatni pociąg tą linią pojechał 25 lat temu. – Ta inwestycja jest dla nas bardzo ważna, zarówno dla ruchu osobowego jak i towarowego. Chcielibyśmy odciążyć drogi lokalne – mówi burmistrz Baborowa. Zauważa, że budowa tej linii to nie tylko udogodnienia w samym województwie. – To daje nam efekt ponadlokalny, to połączenie całej Polski. Nasze towary, szczególnie płody rolne, mogłyby być transportowane do portu w Szczecinie – zauważa Tomasz Krupa.

Wiceprezydent Raciborza Michał Fita przypomina o kulturowych powiązaniach powiatu z województwem opolskim. Samo połączenie według niego to wiele aspektów.  – Dla Raciborza jest to znaczenie wielorakie. Dziś mamy rozjeżdżane drogi, dzięki tej linii ciężki transport towarowy odbywałby się po torach. Na pograniczu województw są także duże zakłady, a dzięki temu połączeniu korzystałoby z pociągów wielu pracowników – podkreśla Michał Fita. To również sprawniejsza podróż studentów do uczelni.

 

Na początku tego roku inicjatorem przystąpienia do program Kolej Plus był starosta głubczycki Piotr Soczyński. Najważniejsze dla niego jest wzmocnienie konkurencyjności województwa opolskiego. Według samorządowca, bez dodatkowych pieniędzy nie da się zrealizować tej inwestycji.  – Największym problemem będzie zdobycie 15% wkładu własnego. Nie mamy takich możliwości finansowych. Liczymy na wsparcie ze strony Państwa. Mam nadzieję, że za rok będziemy się cieszyli, że spełniliśmy wszystkie wymagania i będziemy na liście rankingowej inwestycji zaplanowanych do realizacji – mówi Piotr Soczyński.

 

Planowana w ramach projektu rewitalizacja zakłada odbudowę nawierzchni torowej, przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych, przystanków kolejowych, systemu sterowania ruchem kolejowym. Obejmie linie kolejowe:

  • nr 177 Racibórz-Głubczyce: odbudowa nawierzchni torowej, przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych, przystanków kolejowych, system sterowania ruchem kolejowym, długość 37,7 km, relacja: Racibórz, Racibórz Studzienna, Lekartów, Pietrowice Wielkie, Tłustomosty, Baborów, Bernacice, Głubczyce.
  • nr 294 na odcinku Głubczyce-Racławice Śląskie: odbudowa nawierzchni torowej, przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych, system sterowania ruchem kolejowym, remont przystanków osobowych; długość 15,354 km; relacja: Racławice Śląskie, Ściborzyce Małe, Żabczyce ,Głubczyce Las, Głubczyce.

Rewitalizacja tych połączy miejscowości o wielkości powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkimi.

Partnerzy projektu:

Powiat Głubczycki, Powiat Prudnicki, Powiat Raciborski, Gmina Baborów, Gmina Głogówek, Gmina Głubczyce, Gmina Kietrz, Gmina Pietrowice Wielkie, Gmina Racibórz.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy