Inicjatywy sołeckie w gminie Łambinowice

Sowin, Drogoszów, Okopy i Szadurczyce to sołectwa gminy Łambinowice, które w tym roku realizowały projekty w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej. Mieszkańcy wsi postawili na potrzeby najmłodszych.

W piątek z sołtysami spotkał się radny województwa Bogusław Wierdak, który przekazał tabliczki informacyjne Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej.

W Drogoszowie w ramach MIS zagospodarowano i doposażono teren rekreacyjny placu zabaw przy boisku. Do dotacji urzędu marszałkowskiego w wysokości 5 000 zł gmina dołożyła kolejne 2 000 zł, więc można było jeszcze lepiej urządzić miejsce spotkań i integracji mieszkańców. Mieszkańcy kupili wymarzony przez dzieci, jak podkreśla liderka odnowy wsi Anna Majchrzak, domek ze zjeżdżalnią.          Również w Okopach doposażony został plac zabaw. Jak mówi sołtys Małgorzata Czarnecka, Okopy to zaledwie stu mieszkańców, ale wszyscy bardzo się angażują, m.in. w utrzymanie tego placu. Dlatego każdy nowy zakup bardzo cieszy, zwłaszcza tych najmłodszych.

W Sowinie mieszkańcy kupili nową zjeżdżalnię z dodatkowymi urządzeniami dla dzieci, która została zainstalowana na placu zabaw przy miejscowym boisku. Do tego zadania gmina dołożyła 4 700 zł. Jak mówi Martina Lisoń-Kern, liderka odnowy wsi z Sowina, mieszkańcy co roku starają się kupić jakieś nowe atrakcje dla dzieci. – Ale często brakuje nam tych przysłowiowych kilku groszy. A teraz, dzięki MIS, kupiliśmy to największe jak do tej pory urządzenie zabawowe dla dzieciaków – cieszy się.  Największy wkład gminy – bo aż 9 500 zł – widoczny jest w Szadurczycach, gdzie również dzieci mogą cieszyć się z nowo urządzonego placu zabaw.

Wójt gminy Łambinowice Tomasz Karpiński podkreśla, że Marszałkowska Inicjatywa Sołecka to duża pomoc dla tych najmniejszych miejscowości. – Ta inicjatywa to świetny pomysł, dzięki któremu podniósł się poziom życia mieszkańców. Jestem przekonany, że ten pomysł powinien być w kolejnych latach kontynuowany – dodaje i mówi, że wiele zależy tutaj od aktywności lokalnej. –  A na terenie naszej gminy mamy bardzo aktywnych mieszkańców, sołtysów i rady sołeckie – wylicza.

Radny Bogusław Wierdak, odwiedzając sołectwa mówił zaś, że Marszałkowska Inicjatywa Sołecka jest warta pochwalenia. – To pierwszy taki program w kraju, gdzie każde sołectwo, bez wyjątku, dostaje pieniądze w takiej samej wysokości. To jest to, o co zawsze walczyliśmy – każdy dostaje szansę i może ją wykorzystać – mówił.

 

Przypomnijmy – w tym roku zadania w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej realizuje 346 sołectw. Zadania te zostały dofinansowane z budżetu województwa kwotą około 1 700 000 zł, a ich wartość całkowita to  ponad 3 000 000 zł.

 

VR

Nasze serwisy