Kolejne urządzenie dla Opolskiego Centrum Onkologii

Ultranowoczesny rentgen, jeden z trzydziestu takich w Polsce, diagnozuje pacjentów Opolskiego Centrum Onkologii. Jego zakup możliwy był dzięki wsparciu marszałka województwa opolskiego z unijnego budżetu.

Nowoczesne urządzenie, to nie tylko zwiększony komfort badania dla pacjenta, ale bardziej szczegółowy obraz, który jest pomocny dla diagnostów i lekarzy. Ten wyjątkowy aparat, dzięki możliwości obrotu detektora i lampy o 360 stopni,  sam dopasowuje się do pacjenta, a nie odwrotnie.

Lekarz radiolog Tomasz Osiński wymienia atuty urządzenia – To jest zupełnie nowa generacja aparatu rentgenowskiego. Urządzenie ma dwie ruchome kolumny, zdjęcie można robić z każdej pozycji. Dziś pacjent w stanie średniociężkim nie jest narażony na komplikacje, chociażby związane z przeniesieniem pacjenta na stół diagnostyczny – mówi.

Samo badanie jest bardziej dokładne, szczególnie pod względem obrazowania kości i płuc. Dodajmy, że urządzenie nie ma kaset, a obraz lekarz widzi bezpośrednio na monitorze. Wszystko odbywa się w tym samym czasie. Dzięki temu unika się powtarzania badania.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła przypomina, że to kolejne doposażenie szpitala w ostatnich miesiącach – Kolejny raz jesteśmy w Opolskim Centrum Onkologii. Ostatnio oddawaliśmy urządzenie do radioterapii oraz tomograf. Personel szpitala wie, jak leczyć ludzi, a my cieszymy się, że Unia Europejska jest wobec nas hojna, przekazując pieniądze na kolejne zakupy – podkreśla marszałek.

Dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii Marek Staszewski mówi o kolejnym kroku w unowocześnianiu placówki: – Do tej pory nie mieliśmy cyfrowego aparatu rentgenowskiego. Dzięki zakupowi za 1 milion 300 tysięcy złotych mamy urządzenie niskoemisyjne, a to oznacza małe promieniowanie dla pacjenta. Jest to „dwudziesty pierwszy wiek plus”, tak to określamy.

Roman Kolek, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia cieszy się z właściwości urządzenia – Mamy szansę na bardzo, wręcz dobry obraz radiologiczny, wysoką jakość zdjęć –mówi. Natomiast prezes Roesys Polska Adam Łukaszewicz, który dostarczył urządzenie do Opola chwali jego funkcjonalność. – To nie tylko nowoczesność, ale również wygląd. Takie urządzenia działają również komercyjnie w klubach sportowych, np. w Hertha Bessa Berlin i Lechu Poznań. Cenione są przez specjalistów. W dzisiejszych czasach wygląd urządzeń ma duże znaczenie. W szpitalu pozwala mniej stresowo przeprowadzać badania u dzieci. W województwie opolskim jest to pierwsze tego typu urządzenie – wyjaśnia Adam Łukaszewicz. Dodajmy, że zakupione urządzenie, to zakończenie projektu „Ucyfrowienie pracowni rentgenowskiej”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

PW

Nasze serwisy