7 czerwca – Święto Województwa Opolskiego

W roku 2018 minęło 20 lat od wydarzeń, które całej Polsce pokazały, że mieszkańcy województwa opolskiego potrafią jednoczyć się we wspólnej sprawie. Wspólne, obywatelskie „NIE”, skierowane w 1998 roku przeciw rządowym planom podziału administracyjnego Polski na 12 regionów, zostało zauważone w całym kraju, i co najważniejsze, spowodowało odejście od pierwotnych zamiarów. Mamy dziś na mapie Polski 16 województw, w tym nasze, wywalczone – opolskie.

Obronę województwa rozpoczął Obywatelski Komitet Obrony Opolszczyzny, niemal równolegle do OKOOP-u w Nowej Trybunie Opolskiej powstała rubryka „Brońmy swego”. Jej przypomnieniem jest dziś pomnik autorstwa grafika Andrzeja Czyczyły, który stoi przy Placu Wolności – „Brońmy swego Opolskiego”.

Wreszcie, 7 czerwca 1998 roku, krańce województwa połączył „łańcuch nadziei”, utworzony przez tysiące mieszkańców regionu. I to na jego pamiątkę, w czerwcu 2008 r., w dziesiątą rocznicę tych wydarzeń, Sejmik Województwa Opolskiego ustanowił dzień 7 czerwca Świętem  Województwa  Opolskiego.

Na uroczystościach 10–lecia spotkali się wszyscy, którzy w 1998 spontanicznie włączyli się w walkę o samodzielność województwa opolskiego. Otwarto wystawę plenerową pokazującą zdjęcia sprzed 10 lat. Od tego czasu, co roku w różnych miejscowościach regionu obchodziliśmy wspólnie to święto na imprezach plenerowych, na których tłumnie gromadzili się mieszkańcy i przyjezdni.

Ten rok jest inny – teraz, w czasie epidemii, świętujemy inaczej. Dziś Opolskie przede wszystkim się wspiera, po raz kolejny pokazując swoją solidarność w trudnych chwilach. Czas na wspólną zabawę jeszcze przyjdzie.

Zapraszamy do lektury naszej wkładki w NTO:

Święto Województwa Opolskiego – wkładka NTO

Natomiast na święto zapraszamy na fale eteru – w ten weekend Święto Województwa Opolskiego na antenie Radia DOXA i Radia Nysa!

Zapraszamy  – na antenie ciekawostki, informacje, konkursy o regionie dla radiosłuchaczy! Kiedy?

Radio DOXA – sobota i niedziela 6-7.06, w sobotę od 8.00 do 20.00, w niedzielę od 8.00 do 14.00

Radio NYSA – niedziela 7.06, od 8.00 do 20.00

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy