MN dla seniorów i dla najmłodszych

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim realizuje swoje programy, dostosowując je do potrzeb i możliwości w obecnej sytuacji. Wychodzi  z propozycjami i dla starszych, i dla nieco młodszych. Bo #opolskiesiewspiera.

 

– Bardzo ważne, abyśmy pomagali sobie wzajemnie w tej trudnej sytuacji – podkreśla radna województwa Zuzanna Donath-Kasiura mówiąc, że Mniejszość Niemiecka od razu włączyła się do akcji #opolskiesiewspiera.

Działające w ramach projektu „Opolski Senior” dwadzieścia klubów seniora nie organizuje dziś spotkań integracyjnych. Animatorki klubów pomagają seniorom, czyli tym, którzy teraz najbardziej potrzebują pomocy. Robią zakupy, realizują recepty oraz pomagają w porządkach świątecznych. Animatorki zadają seniorom zadania umysłowe i ćwiczenia fizyczne, a seniorzy aktywnie ćwiczą oraz korzystają z nabytych umiejętności w domach.  – Przygotowały też  stroiki i upominki świąteczne, uruchomiły również akcję szycia maseczek.  Wyciągnęły stare maszyny do szycia, odkurzyły je i szyją maseczki, którymi potem dzielą się z mieszkańcami, ale również przekazują je do szpitali – opowiada Zuzanna Donath-Kasiura.

MN dla seniorów i dla najmłodszych

W ramach projektu ,,Opolski Senior- zapewnienie wsparcia osobom niesamodzielnym oraz ich opiekunom” działa 20 klubów seniora w miejscowościach: Antoniów, Biedrzychowice, Bierawa, Biskupice, Borycz, Chrząstowice, Cisek, Dąbrówka Górna, Długomiłowice, Jemielnica, Komprachcice, Kórnica, Narok, Raszowa, Ujazd, Zagwiździe, Zawada, Zdziechowice, Zdzieszowice oraz Źlinice. Więcej o projekcie na stronie https://opolskisenior.pl/ .

Dla Mniejszości Niemieckiej ważne jest także nauczanie języka niemieckiego. – Teraz nie mogą się odbywać kursy w naszych siedzibach, ale udało nam się uruchomić dwa kursy on-line. Skoro szkoła polska potrafi zdalnie nauczać, my też damy radę i w ten sposób ci, którzy chcą, mogą się uczyć języka – śmieje się Zuzanna Donath-Kasiura. Także na fanpage`u „Mniejszość Niemiecka w Opolu” – https://www.facebook.com/DeutscheMinderheitInOppeln/ – codziennie publikowane są ciekawostki, dzięki którym także można dokształcać się z niemieckiego. – To tzw. „Deutsch Tipps” zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych – mówi radna województwa.  Na tej samej stronie można też teraz, w  Wielkim Tygodniu, codziennie o godzinie 20.00 brać udział w nabożeństwach on-line .

– To trudny czas, ale ważne, abyśmy wspierali się wzajemnie. #opolskiesiewspiera i wspierajmy się wszyscy, abyśmy przeszli razem przez ten trudny czas – apeluje Zuzanna Donath-Kasiura.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy