Stop smog. Ministerstwo proponuje współpracę

Połączenie dwóch programów, które ułatwią wymianę pieców na bardziej ekologiczne, proponują przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju. Program rządowy miałby być włączony do istniejącego już programu urzędu marszałkowskiego, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju spotkali się z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego, aby porozmawiać o założeniach programu rządowego „Stop smog”. Przypomnijmy, że urząd marszałkowski z pieniędzy unijnych realizuje już program, dzięki któremu wymieniane są stare piece. W lipcu rozstrzygnięto już pierwszy nabór, do którego przystąpiło 11 gmin, teraz zakończył się drugi – tym razem wnioski złożyło 13 samorządów. Na pierwszy etap wydano ponad 6 milionów 618 tysięcy złotych z funduszy europejskich. Dzięki proponowanym dopłatom mieszkańcy łatwiej i chętniej wymieniają źródła ciepła na ekologiczne.

Cała pula do podziału, przygotowana przez urząd marszałkowski na walkę ze smogiem, to około 55 milionów złotych. Według ostatnich ustaleń do programu będą mogły dołączyć m.in. sieci ciepłownicze. W ten sposób zwiększy się skala wymian źródeł ciepła na ekologiczne.

Przemysław Hofman, zastępca dyrektora departamentu do spraw gospodarki niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju podkreśla, że rządowy program jest dedykowany głównie osobom „ubogim energetycznie”. – Proponujemy dofinansowanie, które wynosi 70%. Gmina zobowiązana jest do pokrycia 30 % inwestycji, ale pieniądze na to pochodziłyby z urzędu marszałkowskiego.  Jest to tzw. wkład własny, a my chcemy się dowiedzieć, czy będzie on zapewniony. Taki model wdrożony jest już w województwie śląskim. Osoba, która ma niskie dochody, nie ma wysokiego kapitału, będzie mogła otrzymać 100% dofinansowania na termomodernizację domu i wymianę pieca czy przyłączenia do istniejącej sieci – tłumaczy Przemysław Hofman.

Zachętą ma być to, że inwestycja będzie dla osoby zakwalifikowanej do programu całkowicie bezpłatna. Warunkiem jest, aby średni dochód miesięczny nie przekraczał wysokości zapisanej w ustawie, która reguluje dodatki mieszkaniowe. Obecnie wynosi ona 1375 złotych dla gospodarstwa wieloosobowego, a dla jednoosobowego 1925 złotych. Oprócz tego majątek łączny nie może być wyższy niż 424 tysiące złotych. – To gmina będzie decydowała, która z osób zostanie włączona do programu- dodaje Przemysław Hofman.

Pomysł przedstawiony przez ministerstwo jest perspektywiczny, uważa członek zarządu województwa opolskiego Stanisław Rakoczy. Dodaje on, że w trakcie ostatniej sesji sejmiku omawiana była sprawa ochrony powietrza w województwie opolskim. – Za nami są już nabory, które sprawiły, że część naszych mieszkańców wymienia stare piece. Pieniądze są bardzo sprawnie wykorzystywane. Udało się znacząco ograniczyć handel mułem, odbywa się on obecnie tylko nielegalnie. Jednak trzeba pamiętać, że wymiana nośnika to jedno, a drugie, to gwarancja ze strony państwa, że wykorzystywane nowe źródła energii nie będą drożeć – zaznacza Stanisław Rakoczy.

Pw

Nasze serwisy