Będą pieniądze dla sołectw

Marszałkowska Inicjatywa Sołecka, to kolejna propozycja, która ma pozwolić na spełnianie marzeń. Tym razem mieszkańcy najmniejszych miejscowości będą mogli realizować przedsięwzięcia i zadania, które służą rozwojowi i integracji lokalnych społeczności.

W województwie opolskim są 1024 sołectwa. 437 w gminach wiejskich, a 587 w gminach miejsko-wiejskich. Wszystkie one będą mogły skorzystać z puli 5.400.000 złotych w latach 2020-2022.

Jak tłumaczy marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła w województwie opolskim jest bardzo dużo aktywnych sołectw. – Niektóre z nich potrzebują jeszcze mobilizacji. Lider będący w takiej społeczności musi mieć możliwość budowania wokół siebie zespołu. Taki zespół buduje się również dzięki wsparciu finansowemu. Chciałbym aby pomysł, który zrodził się w trakcie zebrania wiejskiego czy rady sołeckiej, trafił do sołtysa. On natomiast przekaże to gminie. To gmina będzie składała wniosek o wsparcie danych sołectw – dodaje marszałek Andrzej Buła. Wyjaśnia, że Marszałkowska Inicjatywa Sołecka nie przewiduje organizowania konkursów. – To gminy zadecydują, które pomysły jako pierwsze będą realizowane. Z gminą będziemy podpisywali porozumienie i z nią wspólnie będziemy realizować te zadania – mówi Andrzej Buła.

Będą pieniądze dla sołectw

W ciągu roku swoje projekty będzie mogło zrealizować maksymalnie 1/3 sołectw z danej gminy do której trafią pomysły.

– Chcemy przez te trzy lata wesprzeć wszystkie nasze sołectwa. Nie chcemy rywalizacji. Każdy otrzyma te pieniądze. Wiele miejscowości ma ogromny potencjał. Te 5 tysięcy złotych może być zachętą do zrealizowania większego pomysłu – mówi marszałek Andrzej Buła. Dodaje on, że obecnie trwają starania, aby Opolskie jako pierwsze województwo w Polsce zorganizowało Europejski Budżet Obywatelski. – Mamy pierwszą promesę o możliwości zaangażowaniu 5 milionów złotych z unijnych pieniędzy. Cały czas na ten temat prowadzę negocjacje w Brukseli. W listopadzie powinniśmy mieć ostateczną decyzję – dodaje marszałek Andrzej Buła.

Informacje – Marszałkowska Inicjatywa Sołecka

Pw

 

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy