Więzi ludzkie budują projekty

Wspólnie przeżywają emocje sportowe, poznają kulturę czy spotykają się na ścieżkach turystycznych, ale również tych biznesowych. Województwo opolskie i kraj morawsko-śląski mają wiele pomysłów na lepsze poznanie się. Rozmawiali o tym radni obu regionów.

Choć formalna współpraca regionów opiera się na umowie podpisanej 15 września 2017 roku, relacje po obu stronach granicy rozwijają się naturalnie i spontanicznie od wielu lat. Jak mówił wówczas hetman kraju morawsko-śląskiego, Ivo Vondrák, przyjaciele nie potrzebują formalnego podpisywania umów, ale to wydarzenie jest bardzo ważne, ponieważ w sposób namacalny dowodzimy bardzo dobrych naszych relacji. Wtórował mu marszałek województwa Andrzej Buła, mówiąc o tym, że najlepsze są partnerstwa bliskie z uwagi na położenie geograficzne.

 

Wiele pól do działania

– Rozwijamy kontakty w kulturze, sporcie, edukacji, aby się nawzajem lepiej poznać. Bardzo cenimy, że tak wielu Polaków przyjeżdża do nas. Mam nadzieję, że wielu naszych mieszkańców skorzysta z atrakcji po polskiej stronie granicy. Nasze stosunki są bardzo dobre, a otwarte granice pozwalają na pogrzeszenie partnerstwa i m.in. na współpracę gospodarczą. Nie potrzebuje ona ingerencji polityki, przedsiębiorcy sami doskonale sobie radzą i nawiązują kontakty – przyznał Vladimír Návrat, przewodniczący Komisji Współpracy Zagranicznej i Transgranicznej Sejmiku Kraju Morawsko-Śląskiego

Jak dodaje Tomáš Fiedler, dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą Kraju Morawsko-Śląskiego, dużym sukcesem są m.in. Polsko – Czeskie Dni Biznesu, do których w ostatnich latach dołączyła również Słowacja. Z każdym rokiem widać ich rozkwit. – Mogę również dodać, że znam wiele czeskich firm, które zatrudniają polskich pracowników. Warto dodać, że często odwiedzamy się również w trakcie popularnych maratonów. Wspólne bieganie to doskonała forma integracji – mówił.

 

Dzieje się naprawdę dużo

Tylko w roku 2019 odbyło się wiele wspólnych  inicjatyw obydwu regionów. To m.in. lutowy finał III edycji konkursu dla dzieci i młodzieży pn. „Znam historię, kulturę i życie codzienne naszych sąsiadów – Czechów”, majowy Maraton Opolski, w którym po raz drugi wzięła udział dziesięcioosobowa delegacja z kraju morawsko- śląskiego. Opolscy zawodnicy startowali natomiast w Run Fest Maratonie Ostrawskim. Czechów nie mogło zabraknął również na targach turystycznych „W stronę słońca”. W planach kolejne ciekawe projekty.

KK

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy