Gorąco na drogach wojewódzkich

Choć z nieba leje się żar, to na drogach wojewódzkich ruch wre. I nie chodzi tylko o samochody, ale przede wszystkim o prace na przebudowywanych odcinkach, m.in. w okolicach Lubrzy i Bierawy.

Jak mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa ta pierwsza budowa to nie tylko 6 kilometrów drogi, łączącej Opole z Prudnikiem, a dokładnie odcinka drogi nr 414  między obwodnicą Białej a rondem przy wjeździe do Prudnika. To również 6 kilometrów wydzielonej, bezpiecznej ścieżki rowerowej, biegnącej w dużej części wzdłuż alei lipowej. – Ta ścieżka jest właśnie świeżutko wylana. To część ścieżki, biegnącej z Prudnika przez Białą aż do pałacu w Mosznej, czyli przez bardzo atrakcyjne tereny – dodaje i mówi: – Myślę, że już w przyszłym roku rowerzyści będą tu mieli ponad 20 kilometrów świetnie przygotowanych dróg rowerowych.

Mirosław Sokołowski z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu informuje, że to kolejny etap przebudowy drogi 414. – Rozebraliśmy całą konstrukcję starej drogi i od podstaw budujemy zarówno samą drogę, jak i ścieżkę rowerową. Charakterystyczne będą tutaj mury oporowe, zarówno na początku, jak i na końcu odcinka ze względu na znaczne różnice wysokości – mówi.

Na drodze nr 408 zaś zaczyna się właśnie przebudowa jednego z odcinków trasy, łączącej Kędzierzyn-Koźle z województwem śląskim. – To odcinek prawie trzykilometrowy, biegnący przez miejscowość Bierawa. Będzie nowa nawierzchnia, ale także powstanie tutaj ścieżka pieszo-rowerowa. A zatem poprawiamy nie tylko jakość podróżowania, ale także poziom bezpieczeństwa na drodze – mówi Szymon Ogłaza. Na tej drodze jest bardzo duży ruch samochodów ciężarowych, więc ta ścieżka jest niezwykle potrzebna. Wójt Bierawy Krzysztof Ficoń podkreśla, że to bardzo wyczekiwana w gminie inwestycja. – W pobliżu jest strefa przemysłowa, często przejeżdża tu niebezpieczny transport, więc to na pewno zwiększy bezpieczeństwo, zarówno mieszkańców, jak i pracowników pobliskich zakładów. Z utęsknieniem czekamy na zakończenie tej przebudowy – dodaje.

Henryk Mrozek z firmy Remost, wykonawca inwestycji, mówi, że trwa właśnie frezowanie, czyli ściganie starej nawierzchni bitumicznej. – Od poniedziałku 20 czerwca będziemy zaczynali kolejny etap prac, więc będziemy zmuszeni do zamknięcia ruchu na pierwszym odcinku przebudowy.  Prace będą prowadzone etapami, w odcinkach po 500 metrów – informuje.

VR/ŁJ

Nasze serwisy