Laureaci konkursu wiedzy o Polsce odwiedzili Krasiejów

16 kwietnia br. grupa czeskiej młodzieży wraz z opiekunami spędziła aktywny dzień w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.

Wizyta była nagrodą dla laureatów najlepszych prezentacji nt. kultury polskiej, wyłonionych w ramach konkursu pn. „Znam historię, kulturę i życie codzienne naszych sąsiadów – Polaków”. Finał konkursu miał miejsce 5 grudnia 2018 roku w Ostrawie.

Czeska delegacja podczas wizyty w Krasiejowie odwiedziła Park Nauki i Ewolucji Człowieka, a w JuraParku tunel czasu, ścieżkę edukacyjną, pawilon paleontologiczny, prehistoryczne oceanarium i park rozrywki. Oprócz wiedzy specjalistycznej, przybyła młodzież po raz pierwszy miała możliwość skosztowania śląskiej kuchni i poznania cennych informacji o tradycji naszego regionu.

Głównym organizatorem konkursu wiedzy o Polsce jest kraj morawsko-śląski, region partnerski województwa opolskiego do 2017 roku. Nadzór merytoryczny nad oceną prac prowadzi Uniwersytet Ostrawski, a urząd marszałkowski województwa opolskiego jest sponsorem i organizatorem nagród dla laureatów. Inspiracją dla czeskiego samorządu była polska edycja konkursu wiedzy o Republice Czeskiej, która w 2018 roku odbyła się już po raz trzeci.

MK-J, DZP

Nasze serwisy