Każdy krok dla zdrowia

Nie chodzi tu o bicie rekordów czy miejsce na podium. Odbywający się już po raz ósmy „Marsz po Zdrowie” to przede wszystkim promocja zdrowego stylu życia i zachęcanie do codziennej aktywności.

W sobotnie słoneczne przedpołudnie polana tuż obok opolskiego zoo tętniła życiem. Sprzyjała nie tylko pogoda, ale też doskonała atmosfera spotkania. Ciekawe stoiska zachęcały do skorzystania z porad lekarzy, dietetyków i rehabilitantów. Był pokaz tai-chi, wspólna rozgrzewka nordic – walking. Punktualnie w południe nastąpił kulminacyjny punkt programu, czyli wspólny wymarsz pięknymi zakątkami Wyspy Bolko.

Wspólnie z ponad setką Opolan maszerował wicemarszałek województwa Roman Kolek, który na każdym kroku zachęca do zdrowego stylu życia. – Aktywność jest dla każdego. Pozwala utrzymać dobrą kondycję, poprawia nastrój i sprzyja naszemu zdrowiu. Przed chorobą najlepiej uciec na własnych nogach – przekonywał. Każdy uczestnik marszu otrzymał pamiątkowy medal, jednak największą satysfakcją, było to, że zrobił krok w kierunku swojego zdrowia.

Wiesław Król, członek zarządu Oddzialu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opolu, jednocześnie członek Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Opolu, uważa, że aktywność zastępuje wiele leków. – Ruch, bieganie, spacerowanie, kije nordic-walking, ćwiczenia to bardzo szeroka oferta, którą przygotowaliśmy dla seniorów. Jest basen, zajęcia „zdrowy kręgosłup”. Z tej pierwszej propozycji korzysta kilka grup, łącznie 270 osób. Są też cztery grupy nordic-walking. Polecam i zapraszam. To niezwykle ważne dla zachowania sprawności fizycznej – zachwala Wiesław Król. Jak dodaje, aktywnością można się zarazić. Osoby, które na własnej skórze odczuły dobroczynny wpływ ruchu, zachęcają innych, wyciągają ich z domów na wspólne ćwiczenia. Jednoczenie uważa, że ważne są również ważne wydarzenia promujące aktywność, a wśród nich m.in. sobotni „Marsz po Zdrowie”. – Coraz częściej sami zainteresowani proponują coraz to nowe formy prozdrowotnego spędzania czasu. Gramy w ping-ponga, jest też taniec w kręgu – wymienia.

„Marsz po Zdrowie”, odbywający się już po raz ósmy, to cześć inicjatywy „Jarmark Niezwykłości” organizowanej przez Samorząd Województwa Opolskiego we współpracy z Wojewódzkim Towarzystwem Walki z Kalectwem w Opolu, Prezydentem Miasta Opola oraz innymi partnerami i promuje aktywny styl życia i zachowanie postaw prozdrowotnych.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy