W 2020 roku będzie cała obwodnica

Ponad 1 kilometr 370 metrów będzie miał ostatni, piąty odcinek obwodnicy Kluczborka.  Marszałek Andrzej Buła podpisał właśnie umowę z władzami miasta na dofinansowanie jego budowy z funduszy unijnych.

Inwestycja będzie dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą ponad 9 milionów 200 tysięcy złotych, a jej całkowity koszt to 18,5 miliona złotych. Planuje się, że budowa zakończy się na początku roku 2020.

Na tym nowym odcinku obwodnicy powstanie jeden wiadukt na torami kolejowymi, będą chodniki i ścieżki pieszo-rowerowe, oświetlenie.

– To wyjątkowe wydarzenie dla mieszkańców Opolszczyzny i Kluczborka. To ważna droga, ponieważ korzystają z niej kierowcy, którzy jadą w kierunku Warszawy. Komunikuje kilka województw. Lokalne inwestycje mają duże znaczenie. To one wpływają na atrakcyjność ekonomiczną miast. Dobre drogi przyciągają inwestorów – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka, dodaje, że to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych, która rozpoczęła się w latach 90-tych od koncepcji zagospodarowania nieczynnej obwodnicy kolejowej.

Przypomnijmy, pierwszy odcinek został wybudowany w 2008 roku. Usprawnił on dojazd z kluczborskich osiedli do zakładu Famak. Kierowcy dzięki temu ominęli przejazdy kolejowe. Ostatni  odcinek połączy rondo w Ligocie Dolnej do skrzyżowania z drogą powiatową do Smard Dolnych. – Najbardziej newralgiczne miejsca Kluczborka będą odciążone od samochodów ciężarowych, chodzi o skrzyżowanie Byczyńskiej z Wołczyńską i Plac Niepodległości. Poprawi się jakoś powietrza w mieście, zmniejszą się korki – dodaje Jarosław Kielar.

Obwodnica Kluczborka to wyjątkowa inwestycja, bo to jedna z niewielu obwodnic, na budowę której zdecydował się samodzielnie samorząd miasta.

 

Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że w tym roku przy strefach i terenach inwestycyjnych będzie realizowanych 14 projektów za łączną kwotę 94 milionów złotych. –  Zmieni się układ komunikacyjny całego województwa.  To są dojazdy do portu w Kędzierzynie-Koźlu, terenów inwestycyjnych  w Ujeździe, strefy ekonomicznej w Strzelcach Opolskich, Opolu, przebudowana będzie droga powiatowa na odcinku Głubczyce – Bogdanowice i ulica Wyspiańskiego  w Kędzierzynie-Koźlu – wylicza marszałek.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy