Młodzi strażacy, to przyszłość straży

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Gąsiorowic, Luboszyc i Twardawy zostały nagrodzone przez marszałka województwa opolskiego w trakcie wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w piątek 11 maja. Przypomnijmy, że w poniedziałek urząd marszałkowski zorganizował w Filharmonii Opolskiej samorządową galę Ochotniczych Straży Pożarnych. Wtedy z ochotnikami z całego województwa spotkał się zarząd województwa wraz z marszałkiem Andrzejem Bułą.

Maj to miesiąc ochrony przeciwpożarowej – przypomina Łukasz Olejnik, oficer prasowy PSP w Opolu. – Miniony rok, to 12 tysięcy zdarzeń. Najbardziej strażakom w pamięci pozostaną akcje związane z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych – mówi Olejnik.

W piątek odznaczenia resortowe, powołanie na wyższe stanowiska, medale, otrzymało ponad 100 strażaków. Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka odbyły się przed opolskim ratuszem. Piątkowa uroczystość była również kolejną okazją do wyróżnień marszałka województwa najlepszym, wyłonionym w plebiscycie “Nowej Trybuny Opolskiej”. Tym razem nagrody pieniężne zostały przyznane tym, którzy misji strażaka dopiero się uczą oraz jednostkom OSP.

Najlepsza drużyna pożarnicza, która otrzymała bon w kwocie 3000 złotych, pochodzi z Gąsiorowic w powiecie strzeleckim. Młodzi strażacy przyznają, że bardzo lubią spędzać czas w remizie. To zarówno miejsce gdzie trenują przed zawodami, jak i pomagają starszym strażakom. Bartosz Bimer, cieszy się z przygotowań do zawodów gminnych, które w tym roku zostaną zorganizowane w lipcu. – To jest świetnie miejsce, aby wspólnie spędzać czas – mówi Bimer. Andrzej Daniła dodaje, że w trakcie zawodów jest wiele radości i można spotkać się z kolegami z innych miejscowości – Wszyscy jesteśmy przyjaciółmi – dodaje.

Wiktoria Morelowska cieszy się, że w drużynach jest wiele dziewczyn, sama chce zostać strażakiem zawodowym. Laura Bok przypomina, że jej drużyna została założona trzy lata temu. – Mój tata wcześniej brał udział w zawodach i zaraził nas pasją do strażackiej rywalizacji – dodaje Laura Bok. W zespole jest także brat Laury, Patryk.

Za drugie miejsce młodzi strażacy otrzymali bon w kwocie 2000 złotych, a za trzecie miejsce 1000 złotych. Wśród ochotników nagrody otrzymali: bon o wartości 1000 złotych – OSP Dziećmarów, 2000 złotych – OSP Nowaki i OSP Wróblin – 3000 złotych

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła złożył życzenia strażakom. List w jego imieniu przeczytała Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego : „Służba strażacka to przede wszystkim powołanie, to zapał i gotowość niesienia pomocy, nawet z narażeniem własnego życia i zdrowia. Bo choć w służbie jest także specjalistyczny sprzęt, to skuteczność działań zawdzięczamy przede wszystkim wielkiej sprawności, wiedzy i profesjonalizmowi strażaków. Opolska wspólnota regionalna zawsze może liczyć na Państwa pomoc i jest bardzo dumna ze swoich strażaków”.

pw

Nasze serwisy