Historia przyznała im rację

Góra św. Anny to miejsce symboliczne. To właśnie tutaj 97 lat temu, 21 maja odbyła się najkrwawsza bitwa III Powstania Śląskiego. Uroczystości pod Pomnikiem Czynu Powstańczego to hołd dla bohaterów i wyraz wdzięczności za dziedzictwo Ziemi Śląskiej.

Uroczystości w tym niezwykle wymownym i symbolicznym miejscu zgromadziły kombatantów, harcerzy, władze samorządowe oraz mieszkańców województwa opolskiego.

Członek zarządu województwa Antoni Konopka przybliżył trudną historię początku XX wieku, która skutkowała tym, że Górny Śląsk i jego mieszkańcy, mogli znaleźć się poza granicami Polski, swoją macierzą. – Powstanie, na czele którego stanął Wojciech Korfanty, to odpowiedź na decyzję, że cały obszar Plebiscytu ma pozostać w rękach Niemiec. Walczyli głównie Ślązacy, ale solidarnie z nimi o polski Śląsk bili się Kadeci Lwowscy. Ci młodzi polscy patrioci przedostali się do szeregów powstańczych i zasłynęli męstwem, zyskując wdzięczność i wielkie uznanie powstańców – przypomniał. Antoni Konopka mówił, że III Powstanie Śląskie miało bardzo ważne założenie i cel polityczny. Jak przypomniał, Rada Ligii Narodów przyznała Polsce 29 % powierzchni, prawie milion mieszkańców i przemysł. Ten ostatni pozwalał rozwijać Polskę i czynić z niej ważnego członka Europy.

O znaczeniu ziem, które dzięki Powstaniom znalazły się w Polsce mówiła również mjr Wanda Nowak. – To tereny o dużym znaczeniu gospodarczym. Polska, po wielu latach zaborów potrzebowała ich do rozwoju. To było wielkie poświecenie. O Śląsk inni się bili, wreszcie się złożyło, że Polacy zwyciężyli. Dlatego też co roku uczestniczę w tej uroczystości. Polacy się sprzeczają, ale gdy trzeba, to potrafią się zjednoczyć. Nie padają na kolana, tylko chwytają za broń – mówiła.

Tradycyjnie słowa hołdu Powstańcom przekazał również marszałek województwa śląskiego. List okolicznościowy w imieniu marszałka Wojciecha Saługi przeczytał Andrzej Romański z Gabinetu Marszałka Województwa Śląskiego.

Dla Ryszarda Kańtocha, komendanta Hufca ZHP w Głubczycach, Góra św. Anny to symbol patriotyzmu. – Jestem tu wraz ze stu osobową  zuchów i harcerzy. Zawsze tu jesteśmy ponieważ to nasza mała Ojczyzna. Wychowanie patriotyczne w ZHP jest bardzo ważne. Ten rok jest szczególny, to 100 lecie Polskiego Związku Harcerskiego oraz setna rocznica odzyskania Niepodległości. Cieszę się, że swoją obecnością i harcerskim śpiewem uświetniamy tak ważne wydarzenie.

Ważnym punktem obchodów było złożenie biało – czerwonych wiązanek pod Pomnikiem Czynu Powstańczego. Wydarzenie artystycznie wzbogacił występ Orkiestry Wojskowej z Bytomia oraz koncert głubczyckich harcerzy.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy