„Zakonnice odchodzą po cichu” spektaklem roku

Opolskim spektaklem ubiegłego roku ogłoszono sztukę „Zakonnice odchodzą po cichu” w reżyserii Darii Kopiec z Teatru im. Jana Kochanowskiego. Do twórczyń tej sztuki – bo to spektakl przygotowany wyłącznie przez kobiety – powędrowała najważniejsza Złota Maska.

Uroczystość wręczenia Złotych Masek, nagród artystycznych marszałków województw opolskiego i śląskiego w dziedzinie sztuki teatralnej, odbyła się w przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca, w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Sztuka „Zakonnice odchodzą po cichu” powstała na podstawie książki Marty Abramowicz pod tym samym tytułem. Jury nagrodziło także scenariusz Martyny Lechman do tego spektaklu oraz Martynę Czekałę za stworzenie do niego muzyki na żywo.

Nagroda za reżyserię powędrowała do Pawła Aignera, który przygotował „Szelmostwa Skapena” Moliera w  Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki.

Nagrody aktorskie otrzymali aktorzy  Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki Barbara Lach za rolę Tancerki w spektaklu „Tancerka” Marioli Ordak -Świątkiewicz oraz Łukasz Bugowski  za rolę Skapena w spektaklu „Szelmostwa Skapena” .

Wyróżnienia aktorskie przyznały także redakcje Radia Opole i „Nowej Trybuny Opolskiej”. Nagrodę radiową, czyli vouchery na weekendowy pobyt w hotelu „Aspen” w Podlesiu,   otrzymał zespół aktorski spektaklu „Co się zdarzyło Baby Jane”  opolskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego – Justyna Paradzińska, Grażyna Misiorowska, Arleta Los-Pławszewska, Beata Wnęk-Malec, Ewa Wyszomirska i Bartosz Dziedzic. NTO przyznała nagrody specjalne dla „wyróżniających się aktorów”  – vouchery na weekendowy pobyt w pałacu w Sulisławiu otrzymały Arleta Los-Pławszewska  za wyrazistość roli Dulskiej i Magdalena Maścianica  za odkrycie aktorskie w roli Meli w spektaklu „Moralność Pani Dulskiej Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Nagroda za scenografię powędrowała natomiast do Evy Farkašowej  za scenografię „Akademii Pana Kleksa” w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki.

 

Opolskie jury konkursu obradowało w tym roku pod przewodnictwem wicemarszałka Stanisława Rakoczego. Marszałek, gratulując laureatom, dziękował im za wnikliwą obserwację naszej rzeczywistości, prowokowanie i zadawanie trudnych pytań.  – Dziękuję za to, że jesteście i dzielicie się swoją wrażliwością, za podejmowanie ryzyka i zmienianie teatru. Życzę, by wasza praca owocowała w mądre i ważne dzieła, które przyniosą satysfakcję zarówno wam, jak i widzom – dodawał.

Bytomską galę uświetnili soliści, chór, balet i orkiestra Opery Bytomskiej, prezentujący fragmenty spektakli operowych z aktualnego  repertuaru teatru.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy