Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii

22 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa opolskiego  wzięło udział w finale wojewódzkim V edycji „Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii”, który odbywał się 15 marca w urzędzie marszałkowskim. Najlepsza trójka weźmie udział w finale krajowym olimpiady.

Półmetek V edycji ogólnopolskiego konkursu: „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” odbywa się tego samego dnia we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce. W sumie do rywalizacji przystąpiło ponad 800 uczestników wyłonionych z ponad 3000 uczniów, którzy zgłosili się do etapu szkolnego konkursu. Egzamin polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej, obejmującej lata 1970-1990.

Z opolskimi półfinalistami spotkał się marszałek Andrzej Buła, który życzył im powodzenia, wyrażając uznanie dla ich zainteresowań życiem społeczno-politycznym Polski  i wiedzy na temat najnowszej historii naszego kraju.

Z każdego regionu tylko troje uczniów z najlepszymi wynikami z testu wojewódzkiego zakwalifikowało się do finału ogólnopolskiego. Województwo opolskie będą w nim reprezentować najlepsi w półfinale – Julia Matuszek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Opolu, Filip Derda z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku i Wojciech Rafa z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu.

Od tego momentu będą tworzyć trzyosobowe drużyny wojewódzkie. Laureaci spotkają się najpierw na wizycie studyjnej w Gdańsku, a następnie na finale konkursu w czerwcu w Katowicach. Na zwycięzców Olimpiady Solidarności czekają indeksy uniwersyteckie, stypendia i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Udział w Olimpiadzie Solidarności biorą uczniowie z klas II liceum i III technikum. Olimpiada Solidarności to obecnie jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogólnopolskich konkursów dla uczniów szkół średnich w Polsce.

 

Organizatorem i pomysłodawcą „Olimpiady Solidarności” jest Fundacja Centrum Solidarności. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego współorganizuje etap wojewódzki konkursu. Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego finału. Każdego roku w Olimpiadzie Solidarności bierze udział coraz większa liczba uczestników i szkół.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy