37 lat „stuknęło” orkiestrze ze Szczepanowic

Początkiem było połączenie pasji, energii i chęci zmiany otoczenia. Dziś wspólnie koncertują nie tylko w kościele czy w trakcie festynów ,ale również w salach koncertowych.  Mały zespół ze Szczepanowic stał się wielką orkiestrą.

19 marca 1981 roku zagrali po raz pierwszy. 10-osobowa orkiestra wykonała swój pierwszy koncert w trakcie odpustowej mszy świętej w parafialnym kościele. W ostatnią sobotę, 17 marca, kilkudziesięcioosobowy skład dał popis swoich umiejętności w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu. Muzycy przyznają, że wesoło gra się w trakcie festynów i biesiad, ale wykonanie utworów w profesjonalnej sali koncertowej ma specyficznego ducha.

Jesteśmy orkiestrą, która działa od 37 lat. Okazji do świętowania jest bardzo wiele. Dzięki Marszałkowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu  możemy spełnić swoje marzenia. Za pieniądze, które otrzymaliśmy, zakupiliśmy mundury i nuty. To pozwala nam się rozwijać, urozmaicać repertuar i dawać publiczności radość – mówi Artur Szymaniec, prezes Fundacji Orkiestra Dęta Opole-Szczepanowice. Wspomina, że niewielka grupa ludzi zaszczepiła pasję do muzyki zarówno w młodzieży, jak i dorosłych. – Można powiedzieć, że szczególny rozkwit ma miejsce od ośmiu lat – mówi. Dziś za pulpitami zasiadają całe rodziny. Wśród koncertujących są rodzice i ich dzieci, sąsiedzi, znajomi i przyjaciele. Tworzą się również orkiestrowe związki.

Na sobotni wieczorny koncert przygotowano specjalny repertuar pod batutą Rolanda Mendla. W trakcie koncertu wystąpił na scenie Lukas Gogol wraz z Gorka Hermosem,  muzykiem i kompozytorem zwycięskiego utworu wykonanego w trakcie programu „Mam Talent”. Lukas, mieszkający w Chróścinie, jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu. Dzięki telewizyjnej produkcji zrobiło się o nim głośno. Wygrana w show pozwoliła mu na zakup wymarzonego instrumentu, czyli profesjonalnego koncertowego akordeonu.

 

Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, który uczestniczył w koncercie, podkreśla zaangażowanie mieszkańców w trakcie głosowania nad projektem MBO. – Poprzednia edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Sympatycy i osoby skupione wokół artystów zdobyli ponad 3 tysiące głosów. Tym samym orkiestra otrzymała 137 tysięcy złotych – przypomina.

Marta i Ola Gabryel, członkinie orkiestry wspominają, jak zbierały podpisy – Chodziłyśmy po sąsiadach, zachęcałyśmy do oddania na nas głosu. Bardzo cieszymy się z koncertu. Szczególnie lubimy grać utwór „Lignum”. To kompozycja Thiemo Kraasa – mówią.

Zespół będzie można usłyszeć również w trakcie koncertu w ramach Dni Województwa. Przed artystami kolejne warsztaty, które zostaną zorganizowane na przełomie kwietnia i maja.

PW

Nasze serwisy