Ze studentami o HIV i AIDS

Z okazji Światowego Dnia AIDS odbyła się 1 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego konferencja zatytułowana „Życie (z) i (bez) HIV” współorganizowana, oprócz samorządu województwa, także przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Opolu.

Jej szefowa dr Anna Matejuk mówiąc o sytuacji epidemiologicznej związanej z HIV i AIDS informowała, że od początku rozpoznania wirusa zanotowano na świecie 78 mln zachorowań, dotąd 35 proc. osób zarażonych zmarło. Od 2010 roku czyli odkąd stosuje się leczenie antyretrowirusowe można zauważyć tendencję spadkową. W roku ubiegłym nowych zachorowań było 1,8 mln, a szacuje się, że w 2030 roku będzie ich poniżej 200 tysięcy.

Wśród krajów europejskich Polska jest na przedostatnim miejscu, zaś województwo opolskie w średniej krajowej. Wskaźnik ten wynosi 2,5, podczas gdy w województwie mazowieckim – 5,1.

W kraju od momentu wykrycia pierwszego przypadku (w 1985 roku) do lipca 2017 roku stwierdzono 22038 przypadków zachorowań na HIV. 30 proc. z nich na skutek narkotyków w iniekcjach, 23,5 proc. związanych było z kontaktami homoseksualnymi. Spośród tej grupy na AIDS zachorowało 3506 osób.

W województwie opolskim od początku roku stwierdzono 6 zakażeń wirusem HIV. Ani w tym, ani ubiegłym roku, nie odnotowano zgonu. Z przeprowadzonych od 2014 roku 422 badań tylko jedno miało wynik dodatni.

Dr Lucyna Sochacka, dziekan wydziału pielęgniarstwa PMWSZ w Opolu, zleciła jednej ze swych studentek napisanie pracy magisterskiej, w którym miała ocenić poziom wiedzy i świadomości kobiet w okresie prokreacji na temat ryzyk związanych z zakażeniem płodu wirusem HIV. Badane były kobiety w wieku od 18 do 35 roku życia, analizowano czy wpływ na ich poziom wiedzy ma miejsce zamieszkania (miasto, wieś) i wykształcenia. Średnim poziomem wiedzy wykazało się 63 proc. badanych, stwierdzono natomiast, że nie ma różnić związanych z miejscem zamieszkania, ale z poziomem wykształcenia – owszem.

W trakcie konferencji, w której wzięli udział studenci opolskich uczelni, zaprezentowano też spoty edukacyjno-profilaktyczne związane z HIV oraz fragmenty programów telewizyjnych autorstwa  Sylwii Nieckarz z TVP Opole, w których pokazuje losy różnych osób zakażonych HIV.

MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy