Poznaj swojego sąsiada Czecha  

Kraj ten, tak nam geograficznie bliski, jest często odwiedzany przez Opolan. To kierunek sportów zimowych oraz weekendowych wycieczek krajoznawczych. Dostrzegany również przed przedsiębiorców. Warto wiec poznać mieszkańców i kulturę Czech.

Wiedzą o tym tegoroczni laureaci II edycji konkursu dla dzieci i młodzieży „Znam historię, kulturę i życie codzienne naszych sąsiadów – Czechów”. Łącznie do konkursu wpłynęło 49 prezentacji w czterech kategoriach wiekowych. Dotyczyły one m.in. postaci związanych z kulturą czeską, pięknych krajobrazów, miast czy życia codziennego naszych południowych sąsiadów.

Skojarzenia z Czechami są bardzo różne – zaczynając od kultowego Krecika, poprzez knedle, smażony ser, na praskim moście Karola kończąc. Kraj jednak – jak podkreślali uczestnicy i organizatorzy konkursu – tworzą ludzie i to właśnie wzajemne zainteresowanie sobą sprzyja współpracy i integracji po obu stronach granicy.

Mówił o tym m.in. Bönisch Jaromír z Departamentu Współpracy Zagranicznej Urzędu Kraju Morawsko – Śląskiego, regionu partnerskiego województwa opolskiego. – To cenna inicjatywa, nie chodzi nam wyłącznie o współpracę oficjalną i instytucjonalną, ale o nawiązywanie kontaktów dzieci, młodzieży, ich opiekunów. Ważne, żeby ją prowadzić i promować właśnie na płaszczyźnie sportu, oświaty, kultury.

Wyróżnione w konkursie zostały m.in. uczennice nyskiego Carolinum – Kamila Jasińska i Natalia Szewczenko. – Interesuje mnie kultura różnych państw, lubię języki obce, do Czech jeżdżę prawie co tydzień, ponieważ moja mama uczy języka czeskiego. To ona jest dla mnie źródłem wiedzy – mówiła Natalia. – Odwiedziłam fabrykę Škody w Mladá Boleslav, opowiadanie przewodnika było bardzo ciekawe, postanowiłam, że stworzę pracę o czeskiej motoryzacji – dodała Kamila. Konkurs pozwolił dowiedzieć się im wielu ciekawostek o Czechach np. o tym , że mały Mozart, już jako dziecko występował w Brnie.

Jak dodała Marzena Koral – Jacek z Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego, zwycięzcy poszczególnych kategorii konkursu pojadą do Czech, aby na miejscu zetknąć się z kulturą czeską i spotkać się ze swoimi rówieśnikami. – Mamy również zamiar w przyszłym roku zaprosić do nas także młodych ludzi z czeskiego Kraju Morawsko – Śląskiego, aby poznali bliżej nasze województwo. Bardzo zależy nam na rozwijaniu współpracy z tym regionem, który od września 2017 jest naszym regionem partnerskim – podkreśliła.

Laureaci konkursu wraz z nauczycielami otrzymali pamiątkowe dyplomy, które w imieniu marszałka województwa Andrzeja Buły wręczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Organizatorem konkursu był Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego we współpracy z Uniwersytetem Opolskim, Kuratorium Oświaty w Opolu, Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta Opola, Miejskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Opolu, Polsko – Czeskim Towarzystwem Naukowym.

Warto dodać, że województwo opolskie aktywnie współpracuje z trzema regionami partnerskimi z Czech – Krajem Morawsko – Śląskim, Krajem Ołomunieckim oraz Krajem Środkowoczeskim. Pogranicze polsko – czeskie korzysta z możliwości, jakie daje Program Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

kk

Nasze serwisy