Milionowe inwestycje w rekreację i historię

Kędzierzyn-Koźle buduje nowoczesny kompleks rekreacyjno-sportowy z basenem oraz przebudowuje teren wokół bunkra przeciwlotniczego, gdzie znajdzie się nowoczesne muzeum. Wszystko to możliwe jest dzięki dotacji unijnej z Urzędu Marszałkowskiego.

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla doczekają się nowego basenu. W miejscu, gdzie powstaje nowa inwestycja, prowadzone są już intensywne prace budowlane. Planowana jest rewitalizacja poniemieckiego bunkra przy ul. Zwycięstwa. Dziś zostały podpisane umowy związane z dofinansowaniem inwestycji między Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego a gminą Kędzierzyn – Koźle. Na terenie AZOTOR przebudowywany jest dawny hotel, gdzie znajdzie się pływalnia, dodatkowo zbudowany będzie basen zewnętrzny, plac wodny. Obok niecek znajdować się będzie boisko do siatkówki plażowej, zjeżdżalnie, tor wodny i strefa rekreacji.

– To są kolejne projekty, na które otrzymaliśmy dofinansowanie od marszałka województwa opolskiego. Centrum aktywności ma stać się miejscem odpoczynku. Mamy jedną krytą pływalnie, ale bardzo obleganą, często nie ma możliwości, aby mieszkańcy w chwili, kiedy chcą wypocząć, mogli skorzystać z tej możliwości. Kolejny nasz projekt związany jest z instalacją historyczną. Mamy stowarzyszenie, które potrafi przedstawiać historię II wojny światowej w atrakcyjny sposób. Od kilku lat wskazywali, że na ten cel można wykorzystać schrony. Tutaj dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego wynosi 95%, to jest bardzo duże wsparcie dla naszego miasta – mówi Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla.

Przygotowanie dawnych schronów na cele muzealne pochłonie ponad milion złotych, dofinansowanie wyniosło ponad 881 tysięcy złotych. – Będzie, to miejsce edukacji historycznej – mówi Waldemar Ociepski, prezes stowarzyszenia Blechhammer 1944. – Bazujemy na pracy dyplomowej Katarzyny Rogowskiej, schron będzie odnowiony i wodoszczelny. W środku będą eksponaty nawiązujące do II wojny światowej. Zagospodarujemy teren w kierunku Kanału Gliwickiego. Mamy przygotowane ekspozycje – dodaje Ociepski.

Marszałek Andrzej Buła zaznacza, że umowy podpisywane z Kędzierzynem-Koźlem są częścią większego projektu. – To są projekty w ramach rewitalizacji. Do programu przygotowywaliśmy się od trzech lat. Przygotowaliśmy lokalne programy rewitalizacji. Dzięki analizie wiemy, kto skorzysta z programu i co zostanie wyremontowane. 150 milionów złotych rozdysponowanych zostało między 5 miast subregionalnych  i 30 miast zakwalifikowanych do programu – mówi marszałek Andrzej Buła.

Kędzierzyn-Koźle otrzymał na przygotowanie Centrum Aktywności prawie 5 milionów złotych, a cała inwestycja warta jest ponad 20 milionów 500 tysięcy złotych.

– Nasze dofinansowania generują bardzo duże inwestycje. Aktywność w samorządach lokalnych jest bardzo duża. To jest również przygotowanie do nowej perspektywy finansowej – dodaje marszałek Buła.  Kompleks basenowy powinien zostać otwarty latem przyszłego roku.

PW

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy