Zamek w Kędzierzynie-Koźlu odzyska blask

Niemal 5 milionów złotych wynosi wartość projektu renowacji, rewaloryzacji i przebudowy zabytkowego kompleksu zamkowego w Kędzierzynie-Koźlu. Dotację unijną na ten cel otrzyma z urzędu marszałkowskiego samorząd miasta. Dziś w tej sprawie podpisano umowę.

Sygnatariuszami umowy byli prezydent Sabina Nowosielska oraz marszałkowie Andrzej Buła i Roman Kolek. Projekt wart jest niemal pięć milionów, a dotacja unijna w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie prawie 3,2 mln zł.

–  To wyjątkowy tydzień, który rozpoczął się przekazaniem pieniędzy dla szpitala w Strzelcach Opolskich, wczoraj były umowy z Aglomeracją Opolską, a dziś Kędzierzyn-Koźle. Dzisiejsza umowa sprawi, że niszczejący zabytek zostanie wyremontowany i stanie się miejscem doświadczania historii – mówi marszałek Andrzej Buła. Prezydent Nowosielska dodaje, że te pieniądze sprawią, że zaniedbany przez lata zamek będzie powoli odzyskiwał blask. – Ta umowa to początek, nasze plany są o wiele szersze, ale od czegoś trzeba zacząć – mówi.

Zaplanowane teraz prace obejmą m.in. przywrócenie historycznego wyglądu zabytkowych piwnic zamkowych skrzydła południowego, zagospodarowanie dziedzińca i utworzenie nowej powierzchni dla celów ekspozycji zbiorów Muzeum Ziemi Kozielskiej. Muzeum zostanie wyposażone m.in. w projektor multimedialny i komputer, monitory interaktywne, drukarkę brajlowską i oprogramowanie do translacji tekstu na alfabet Braille’a.

Projekt obejmuje też konserwację muzealiów, archiwaliów i starodruków W planie jest również m.in. uruchomienie strony internetowej Muzeum Ziemi Kozielskiej w języku polskim, czeskim, angielskim i niemieckim.

Prace nad projektem potrwają od listopada tego roku, a mają się zakończyć z końcem lipca roku 2018.

VR/PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy