Przybędzie miejsc w żłobkach

Ponad 200 miejsc opieki dla dzieci do lat 3 w żłobkach i klubach dziecięcych przybędzie w województwie opolskim. Utworzą je przedsiębiorcy, którzy sięgnęli po unijne dotacje na tworzenie takich miejsc. Zarząd województwa właśnie zaakceptował osiem projektów do dofinansowania.

Wsparcie, które otrzymają przedsiębiorcy, przyznane zostało w ramach naboru na tzw. infrastrukturę usług społecznych, wpisującego się w program „Opolskie dla rodziny”. Zakładał on możliwość tworzenia żłobków, w tym przyzakładowych, czy klubów dziecięcych przez przedsiębiorców.

Z projektów firm, którym zarząd województwa przyznał unijne wsparcie wynika, że miejsca opieki dla maluchów w wieku do 3 lat (w placówkach zupełnie nowych albo rozbudowywanych) powstaną m.in. w Opolu, Strzelcach Opolskich, Tułowicach, Kluczborku czy Krapkowicach. Przedsiębiorcy, którzy dostali dofinansowanie na ich utworzenie, chcą wykorzystać unijne pieniądze m.in. na zakup wyposażenia i sprzętu, przebudowę i rozbudowę budynków na potrzeby żłobków czy klubów dziecięcych, a nawet na budowę nowych obiektów, które mają być miejscami opieki dla dzieci.

– Finansowanie tego rodzaju inwestycji wspiera nasze działania w programie „Opolskie dla rodziny”. Projekty, które będą w ramach tego naboru realizować przedsiębiorcy, nie tylko przyczynią się do utworzenia miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu, ale mają też służyć godzeniu życia zawodowego i prywatnego ich rodzicom – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Ogółem zarząd województwa opolskiego przyjął do dofinasowania w ramach tego naboru osiem z 15 złożonych projektów firm. Całkowita wartość tych ośmiu projektów to ponad 8,2 mln zł, a wartość przyznanego na nie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 to ponad 4,2 mln zł. Największe przyznane w tym naborze dofinansowanie dla jednej firmy wyniosło prawie 800 tys. zł, a najniższe – 115,2 tys. zł.

W puli na cały nabór było nieco ponad 18 mln zł. – W związku z tym, że wykorzystanych zostało mniej pieniędzy niż zakładaliśmy i pojawiły się oszczędności, to na listopad planujemy kolejny nabór na ten cel. Zachęcamy przedsiębiorców, by sięgnęli po te pieniądze – mówi dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

KK-OCRG

Dofinansowane projekty

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy