Opolanie uczcili Święto Wojska Polskiego

Mszą świętą w opolskiej katedrze rozpoczęły się w Opolu uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego oraz 97 rocznicą Bitwy Warszawskiej. Po mszy, w asyście orkiestry, przemaszerowano pod Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

Opolanie zgromadzeni na Placu Wolności mogli zobaczyć paradę pododdziałów 10 Brygady Logistycznej oraz Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej. Uroczystości były okazją do wręczenia medali, odznak i wyróżnień oraz nominacji na wyższe stopnie wojskowe. Były także słowa uznania i życzenia.

Zwracając się do obecnych na uroczystości kombatantów i weteranów płk Szymon Lepiarz, dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej i szef opolskiego garnizonu mówił, iż trudno dobrać słowa, aby wyrazić wdzięczność i podziw dla ludzi, którzy nie wahali się, by złożyć ofiarę krwi w walce o niepodległość, o przetrwanie narodu i  obronę granic. – Ten wysiłek zasługuje na szczególne uznanie i szacunek, które jesteśmy winni my, współcześni Polacy. Dla nas, żołnierzy, jesteście wzorem do naśladowania i w każdym dniu naszej służby staramy się sprostać waszym oczekiwaniom i nie zawieść pokładanego w nas zaufania – dodawał.

– Jesteśmy dumni nie tylko z historycznych zwycięstw naszych żołnierzy, ale z postawy i znaczącej roli, jaką współcześnie odgrywają narodowe siły zbrojne i polscy żołnierze, w stanowieniu bezpieczeństwa i obronie pokoju w kraju i na świecie. Dzisiaj, pod sztandarem Rzeczpospolitej, pełnią niezwykle odpowiedzialną i trudną służbę w wielu miejscach na świecie, zyskując uznanie i przynosząc chlubę Polsce – mówił w imieniu władz samorządowych województwa członek zarządu Szymon Ogłaza.  Dziękując żołnierzom za wytrwałą służbę mówił: – Mamy do Was zaufanie, szczególnie w ważnych dla naszego bezpieczeństwa chwilach. Dziękujemy Wam za poświęcenie i odwagę oraz za to, że jesteście blisko nas, zawsze gotowi z pomocą.

Po uroczystościach oficjalnych wielu opolan wzięło udział w pikniku żołnierskim, na którym pokazano sprzęt i wyposażenie żołnierzy i na którym nie zabrakło żołnierskiej grochówki.

VR

Nasze serwisy