Ojcowizna jest im bliska

Opolska młodzież chętnie poznaje dziedzictwo swojego najbliższego otoczenia. Świadczy o tym poziom prac nagrodzonych w konkursie „Poznajemy Ojcowiznę” organizowanym w naszym województwie przez Oddział Regionalny PTTK Śląska Opolskiego”.

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podsumowano wojewódzki etap konkursu, w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z województwa opolskiego. Rywalizowano w trzech kategoriach: praca indywidualna, praca zbiorowa oraz prezentacja multimedialna. Jak podkreślił Lucjusz Bilik, Prezes Zarządu Oddziału Regionalnego PTTK, prace uczniów z roku na rok mają coraz wyższy poziom. – To bardzo budujące. To sygnał dla nas, że warto takie inicjatywy organizować i promować – podsumował. Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa mówił, że prace młodych ludzi to dowód na to, że w każdej małej ojczyźnie można odkryć wiele piękna.

Uczniowie w swoich pracach odnosili się do ciekawych miejsc i obiektów, zwyczajów, tradycji, jak również dziedzictwa pokoleń i społeczności. Tworzone przez nich publikacje krajoznawcze mają na celu przybliżenie i zachęcenie do odwiedzenia ciekawego miejsca w naszym województwie. Prace powstawały w formie interesujących albumów, prac plastycznych, prezentacje multimedialne to natomiast ciekawe filmy i zdjęcia. Konkurs umożliwia młodym ludziom rozwijanie pasji i pobudza ciekawość świata, a także najbliższego otoczenia.

Wśród nagrodzonych i wyróżnionych prac znalazły się takie tytuły jak: „Poszukiwanie herbów Prudnika”, „Zapraszamy do Wieszczyny” czy „Początki Opola”. Sporo uwagi poświęcono także ziemi głuchołaskiej i Górom Opawskim. Podczas tegorocznej edycji opolska komisja oceniła 27 prac autorstwa 45 uczniów. Reprezentowali oni 12 szkół naszego województwa.

Kulminacyjnym momentem spotkania było wręczenie dyplomów dla autorów najlepszych prac. Zwycięzcy z regionu powalczą teraz o nagrody w etapie centralnym konkursu.

Nasze serwisy