Ewolucyjna uchwała antysmogowa

Zarząd Województwa Opolskiego przyjął projekt uchwały wprowadzającej na terenie Opolszczyzny ograniczenia w eksploatacji niektórych urządzeń grzewczych i paliw. We wrześniu uchwała będzie przedmiotem obrad Sejmiku Województwa, a do 16 czerwca potrwają konsultacje jej zapisów.

– Jeśli sejmik przyjmie uchwałę w tym terminie, to zaczęłaby ona obowiązywać od 1 maja przyszłego roku – poinformował Antoni Konopka, członek zarządu województwa, a zarazem przewodniczący doraźnie powołanego zespołu antysmogowego.

Uchwała m.in. zakazuje stosowania w domowych instalacjach grzewczych węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów węglowych, paliw stałych produkowanych z węgla kamiennego, w których zawartość frakcji o uziarnieniu  mniejszym niż 3 mm wynosi ponad 15 proc, mokrego drewna. Określa także terminy (od 2024 do 2030 roku), w których należy dokonać wymiany instalacji grzewczych – w zależności od daty ich produkcji.

Antoni Konopka podkreślał, że dokument ma charakter ewolucyjny. Jego realizacja wiąże się z koniecznością poniesienia sporych kosztów przez indywidualne gospodarstwa domowe – kosztowana wymiana pieców starej generacji tzw. kopciuchów, a często także potrzeba budowy nowego komina, bo stary może nie udźwignąć pracy urządzeń nowej generacji.

Antoni Konopka zauważał, że wiele zależy od polityki rządu związanej przede wszystkim z regulacją cen gazu, energii elektrycznej i oleju. Jeśli będą one konkurencyjne w stosunku do cen węgla, wiele osób zdecyduje się zmienić źródło energii. Zaznaczył też, że samorząd województwa nie dysponuje finansowymi możliwościami, by dopłacić do wymiany pieców. Nie ma też wpływu na politykę prowadzoną przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które jeszcze niedawno stosowały specjalne dopłaty i preferencyjne kredyty dla osób indywidualnych, zmieniających źródło ciepła na bardziej przyjazne środowisku.

Zdaniem Manfreda Grabelusa, dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska UMWO, wymiana pieców węglowych, nawet na te najnowszej generacji, przyniesie zaledwie 20-30 proc. poprawę.

Jak podkreślał Antoni Konopka, teraz swoje uwagi do projektu uchwały mogą składać mieszkańcy regionu.

Ogłoszenie o konsultacjach wraz z projektem uchwały można znaleźć na stronie https://bip.opolskie.pl/2017/05/obwieszczenie-o-przystapieniu-do-sporzadzania-uchwaly-sejmiku-wojewodztwa-opolskiego-w-sprawie-wprowadzenia-na-obszarze-wojewodztwa-opolskiego-ograniczen-i-zakazow-w-zakresie-eksploatacji-in/

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy