Egzamin bliżej domu

Egzaminy na prawo jazdy AM czyli dawną kartę motorowerową, można już zdawać w każdym mieście powiatowym Opolszczyzny – poinformował Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

Wyjaśniał też, że od roku 2011, od kiedy kartę motorowerową wydawaną przez szkoły, zastąpił egzamin na prawo jazdy kategorii AM, zmalała liczba osób ubiegających się o to uprawnienie. Szef WORD podejrzewa, że wiele młodych ludzi po prostu jeździ bez wymaganych uprawnień.

W roku ubiegłym – na mocy rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa – uproszczone zostały zasady egzaminowania – skrócono minimalny czas części praktycznej egzaminu do 10 minut, pojawiła się możliwość wykorzystania urządzeń mobilnych i przeprowadzenia na nich egzaminu teoretycznego, co pozwala na egzamin poza siedzibą WORD-u.

Ośrodek zakupił w roku ubiegłym busa, który wyposażony został w urządzenia mobilne, spiął je w sieć zintegrowaną z systemem, który pracuje w opolskiej siedzibie. Pojazd oraz antena zapewniająca łączność, kosztowały łącznie 136 tysięcy złotych. Dzięki tym urządzeniom można wyjeżdżać w teren i tam przeprowadzać egzaminy kategorii AM. Te wyjazdowe dotąd odbyły się już w Oleśnie, Nysie i Prudniku. Następne zgłoszenia płyną z Kluczborka i Głubczyc. Wystarczą cztery osoby chętne, by opłacało się przeprowadzić egzamin w terenie, bliżej zdających.

Dyrektor Edward Kinder potwierdza, że znajomość lokalnych układów komunikacyjnych dobrze przekłada się na zdawalność egzaminów – teoretyczny pozytywnie zaliczyło 55 proc. osób, a praktyczny – 95 proc.

Egzaminy kategorii AM zdają najczęściej młodzi ludzie w wieku od 14 do 18 roku życia.

MS

 

Nasze serwisy