Konstytucja to obowiązujące prawo

Wielu opolan wzięło udział w uroczystych obchodach 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jakie odbywały się w Opolu.

Po mszy świętej w intencji Ojczyzny w Katedrze Opolskiej uczestnicy obchodów, w szwadronu kawalerii Ziemi Opolskiej przemaszerowali pod pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

Pod pomnikiem był apel poległych, a także okolicznościowe przemówienia. W imieniu samorządu województwa przemawiał członek zarządu Szymon Ogłaza, który mówił, że nadal  jesteśmy dumni z Konstytucji 3 maja. – To do niej nawiązywaliśmy walcząc o wolność i po odzyskaniu suwerenności w 1989 r. I dodawał: – Konstytucja 3 maja była nadzieją, zwiastowała Polakom długo oczekiwany ład i wolność zaś ta, którą przyjęliśmy 20 lat temu, jest ugruntowaną i pewną kotwicą nowego demokratycznego państwa i wolności obywatelskich, jest obowiązującym prawem i prawdą, za którą stoją bohaterowie walki o suwerenność Polski.
Salwy honorowe ku czci twórców Konstytucji 3 Maja oddali żołnierze kompanii reprezentacyjnej 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Uczestnicy uroczystości otrzymali od harcerzy białe i czerwone róże, które każdy z obecnych mógł złożyć po pomnikiem. Opolanie, już po głównych uroczystościach, obejrzeli przemarsz ochotniczego szwadronu kawalerii Ziemi Opolskiej.

Nasze serwisy