Święto klasyki polskiej

„Klasyka dotyka” – to hasło tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska, które właśnie rozpoczęły się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Ten ważny teatralny festiwal potrwa do 23 kwietnia.

W tym roku festiwal ten po raz pierwszy odbywa się w pełni w nowej formule – czyli w pełnym połączeniu Opolskich Konfrontacji Teatralnych z konkursem na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej „Klasyka Żywa”. Dzięki temu ten ważny dla Opolan festiwal dostał nową szansę i znów stał się znaczącą, opolską marką.

– Cieszę się, że gościmy w naszym regionie najlepsze spektakle, wspaniałe nazwiska i dobre teatry – mówił podczas otwarcia konfrontacji wicemarszałek Stanisław Rakoczy, wyrażając jednocześnie nadzieję, że opolska scena podczas festiwalu stanie się  miejscem spotkania z drugim człowiekiem, magią i iluzją, a przede wszystkim miejscem artystycznych wzruszeń. Marszałek dziękował także partnerom tego wydarzenia – przede wszystkim Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutowi Teatralnemu im. Zbigniewa Raszewskiego, a także samorządowi Opola.

Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego podkreślała, że ta współpraca samorządów to zwycięstwo teatru, który jest ważnym miejscem rozmowy o współczesności. Cieszyła się także, że opolski festiwal – dzięki połączeniu z konkursem „Klasyka Żywa” – jest prawdziwym konkursem, co wzmaga zainteresowania i dostarcza większych emocji.

– Nasz konkurs „Klasyka Żywa” ma spowodować – i to już chyba trochę widać – pobudzenie zainteresowania polską klasyką wśród teatrów i reżyserów. Pokazuje także, że w klasyce można znaleźć coś, co współbrzmi z rzeczywistością  wokół nas, pobudza do refleksji i dyskusji – mówiła.

Na wszystkie spektakle, a także towarzyszące im wydarzenia dziejące się poza główną sceną zapraszał dyrektor opolskiego teatru Norbert Rakowski.

Do Opola przyjadą inscenizacje z Olsztyna, Gdańska, Supraśla, Poznania, Łodzi i Lublina. Festiwal otworzyła natomiast opolsko-szczecińska koprodukcja, czyli „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz. Ostatniego festiwalowego dnia pięcioosobowe jury przyzna jednemu ze spektakli nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego, a także szereg innych nagród indywidualnych i zespołowych. Swoje nagrody przyzna także Prezydent Miasta Opola, jury dziennikarzy oraz  jury społeczne.

Program 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych – na stronie http://teatropole.pl/42-okt/

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy