Pamiętają o zbrodni katyńskiej

77 rocznica mordu w Katyniu upamiętniona została na cmentarzu komunalnym w Opolu. W uroczystościach wzięły udział władze województwa, miasta oraz kombatanci. Nie zabrakło pocztów sztandarowych, młodzieży z opolskich szkół i mieszkańców.

Z roku na rok ubywa bezpośrednich świadków i rodzin dotkniętych zbrodnią katyńską. Przypomnijmy, wiosną 1940 od strzałem w tył głowy przez NKWD zamordowano w Katyniu 22 tysiące Polaków

Na cmentarzu komunalnym w Opolu, gdzie znajduje się pomnik “Golgota Wschodu”, co roku upamiętnia się tę zbrodnię.

W rzeczywistość demokratycznej Rzeczypospolitej na stałe wpisała się ofiara tych, którzy za swoją wierność Ojczyźnie ponieśli najwyższą ofiarę i spoczęli w bezimiennych mogiłach. Od kilkunastu lat budowane są cmentarze na miejscach zbrodni, ale wciąż rodziny kilku tysięcy pomordowanych nie znają miejsca pochówku swoich najbliższych mówił podczas uroczystości marszałek Andrzej Buła.W roku  2010  zamknęła się klamra katyńska. Ta tragiczna ziemia, w której leżą polscy oficerowie, policjanci, cywile – ofiary sowieckiego mordu –  zabrała nam cząstkę Polski. Siedem lat temu zaś zabrała pielgrzymów, którzy chcieli złożyć hołd ofiarom zbrodni sprzed ponad 70 lat.

 

Maria Matlachowska ze stowarzyszenia Opolska Rodzina Katyńska wspomina, że kiedy miała cztery lata, jej ojciec pochowany został w Charkowie.

– Nie pamiętam bezpośrednio swojego taty. Pozostało po nim kilka zdjęć i wspomnienia przekazywane przez mają mamę. Do dziś mam również jego listy. Te wszystkie wspomnienia i relacje o moim tacie spisałam, to jedyna po nim pamiątka – mówi Matlachowska.
– Musimy pamiętać, cieszę się, że nasze wnuki zapisują się do stowarzyszenia rodzin katyńskich, mam nadzieję, że patriotyzm i historia będą kultywowane – dodaje Maria Matlachowska.

 

Dekret o mordzie został podpisany przez Stalina 5 marca 1940 r. Oprócz ludności cywilnej zginęło 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. W rocznicę tego dnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy