Będzie atrakcyjniej na południu regionu

Dnia 2 grudnia w Prudniku marszałek wręczył dwie umowy na realizację projektów unijnych, które poprawią atrakcyjność turystyczną na  opolsko-czeskim pograniczu. Ponad 18 mln zł otrzyma gmina Prudnik, a 615,7 tys. zł parafia Św. Bartłomieja Apostoła w Jarnołtówku.

 „Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej” – to projekt, którego liderem jest gmina Prudnik, a partnerami gminy Głuchołazy Głubczyce Kietrz i Branice oraz powiat głubczycki.

Całkowita wartość projektu to ponad 21,6 mln zł a wartość dofinansowania 18,2 mln zł. Projekt jest już realizowany, a zakończy się w ostatnim kwartale 2019 roku.

-Ten projekt jest ważny zarówno dla mieszkańców regionu, jak i gości, którzy nas odwiedzają – mówił marszałek Andrzej Buła podczas uroczystego wręczenia umowy. Jest nie tylko duży, ale i ciekawy pod względem poprawy atrakcyjności regionu i oferty sportowej, rekreacyjnej oraz przypomnienia ciekawej historii Gór Opawskich. Burmistrz Franciszek Fejdych mówi, że sześć samorządów, które się zdecydowało na udział w projekcie, przygotowywało się do niech niemal dwa lata. – Nikt przez ten czas nie zrezygnował, co oznacza, że to dla nas wszystkich jest bardzo ważne – mówi.

Co kryje się za trudną nazwą tego projektu? Jego głównym celem jest zwiększenie dostępności zasobów kulturowych na pograniczu polsko-czeskim, a każdy z partnerów planuje wiele inwestycji, wpływających na zwiększenie atrakcyjności tych terenów. Najwięcej zadań planuje Prudnik. Powstanie np. ścieżka pieszo-rowerowa łącząca park Małpi Gaj z Kozią Górą. W Małpim Gaju wyremontowane zostaną alejki i schody, powstanie oświetlenie, będzie siłownia, a także pochylnia dla osób niepełnosprawnych.  Zagospodarowany zostanie teren Koziej Góry –  zagospodarowane zostaną miejsca odpoczynku, przygotowany będzie teren pod organizację imprez, ścieżki piesze i ścieżka rowerowa, które zostaną także oświetlone. Rewaloryzacji doczeka się także zabytkowy Park Miejski w Prudniku.

Gmina Głubczyce zamierza stworzyć aleję spacerową i  ścieżkę rowerową przy Alei Lipowej, a także chce zrewaloryzować Park Miejski w Głubczycach – zostaną wyremontowane fontanny i alejki, powstaną place zabaw, park otrzyma nowe oświetlenie, będzie też street workout do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Głuchołazy kontynuują rewitalizację dawnego obszaru uzdrowiskowego (m.in. odnowiony zostanie amfiteatr) , a także remont konserwatorski kapliczek Drogi Krzyżowej na zboczu Góry Parkowej. W Kietrzu gruntownie odnowiony zostanie rynek, zaś w Branicach remontu wraz z przebudową doczeka się dom kultury, zagospodarowany zostanie także branicki park – powstanie amfiteatr, fontanna, nowe oświetlenie, siłownia na wolnym powietrzu, nowe alejki. Wzdłuż trasy rowerowej po gminie powstaną wiaty przystankowe dla rowerzystów.

Druga umowa, jaką wręczył marszałek, dotyczy remontu kościoła Św. Bartłomieja Apostoła w Jarnołtówku. Za ponad 724,4 tys. zł (z czego 615,7 tys. zł wyniesie unijne dofinansowanie) w nawie głównej oraz prezbiterium wymienione zostanie zniszczone pokrycie dachu kościoła na nowe, z blachy miedzianej. Kościół zostanie oświetlony, by zwiększy jego atrakcyjność już po zmierzchu, zastaną zainstalowane usprawnienia dla osób niepełnosprawnych.

VR

 

Nasze serwisy