Budowanie relacji przez kulturę

9 i 10 listopada zamek w Mosznej gości uczestników I Forum Ludzi Kultury. To wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – Eduko 2016-2018”.
– Celem forum jest integracja środowiska osób zajmujących się animacją i edukacją kulturową na Opolszczyźnie, możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów, które mogą zaowocować nowymi formami współpracy w dziedzinie edukacji kulturowej – mówił podczas konferencji prasowej, zapowiadającej forum, wicemarszałek Stanisław Rakoczy. Joanna Ojdana, koordynatorka projektu Eduko dodaje, że Forum jest także po to, żeby pokazać, jak prężne i kreatywne są lokalne środowiska zajmujące się edukacją kulturową Opolszczyzny i po to, by mogły się one nawzajem inspirować.
Organizatorzy mają nadzieję, że efektem forum będzie bardzie świadome zaangażowanie w życie kulturalne regionu, być może powstaną także wspólne, kulturalne inicjatywy.

Forum było szansą promocji najciekawszych działań związanych z edukacją kulturową w regionie – prezentowali je przedstawiciele wielu instytucji i organizacji z całego województwa. Uczestnicy mogli też znaleźć ciekawe informacje przy tematycznych stolikach ekspertów, gdzie dowiadywali się, jakie ciekawe inicjatywy z dziedziny sztuki, kultury ludowej, turystyki, filmu, teatru czy edukacji dzieją się w różnych miejscach regionu. Był m.in. Bolesław Drohomirecki, który prowadzi jedyne objazdowe kino cyfrowe w Polsce. Kino prezentuje nowości – ostatnio w kilku miastach regionu, gdzie stałego kina nie ma, pokazywano „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego – ale prowadzi także edukację filmową wśród najmłodszych i nieco starszych. Piotr Szafrański z Samorządowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie przy stoliku „tożsamość kulturowa” prezentował natomiast stroje ludowe, bo – jak mówi – na tę tożsamość składają się właśnie strój, język i kuchnia.

Spotkanie w Mosznej stało się także okazją do prezentacji niektórych projektów lokalnych, sfinansowanych w ramach tegorocznego konkursu zorganizowanego w projekcie EDUKO. Jednym z nich był projekt Łubniańskiego Ośrodka Kultury „Folk jest cool”. Dyrektor ŁOK Krystian Czech mówi, że w projekcie wzięło udział niemal pięćset dzieciaków. – Odkryliśmy ciekawe nagrania Paula Schmidta, który badał folklor śląski, czyli pieśni ludowe na początku XX wieku. Dzięki temu powstał projekt łączący współczesność, czyli nowe opracowania z tym, co zostało nagrane kiedyś. Dzieci poznały ciekawe pieśni, same też aktywnie w projekcie uczestniczyły. Mamy nadzieję, że to dopiero początek ich zainteresowania pieśnią ludową. Równie ciekawy był projekt był „Zafolkujmy nasz świat”, tym razem dotyczący poznawania przez przedszkolaki i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej tradycyjnych tańców i strojów związanych ze Śląskiem Opolskim. – Dzieci uczyły się tańców, przygotowywały też elementy tradycyjnego stroju – mówi Kinga Wróbel ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych Pasja, które wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Komorno ten projekt realizowało.
W sumie w tym roku kwotą 84 tys. zł sfinansowano 10 projektów. Kolejne będą zapewne w przyszłym roku.

Projekt edukacji kulturowej Opolszczyzny EDUKO realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury. – Centrum realizuje trzyletni program Bardzo Młoda Kultura, służący wzmacnianiu roli edukacji kulturowej w Polsce. Opolski projekt Eduko prowadzony jest właśnie w ramach tego programu, a Forum jest świetną okazją do spotkaniu wielu osób zaangażowanych w organizację kultury, jej finansowanie i działalność z całego regionu – mówiła Justyna Smolińska z Narodowego Centrum Kultury, koordynatorka programu Bardzo Młoda Kultura.
Przed nami jeszcze dwa lata realizacji tego projektu, a przez ten czas zapewne wiele nowych, ciekawych inicjatyw związanych z edukacją najmłodszych odbiorców kultury w naszym regionie.

VR

Nasze serwisy