Odznaki dla przyjaciół z Nadrenii Palatynatu

W Moguncji, podczas obchodów 25 rocznicy podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy oraz 20 rocznicy podpisania wspólnego oświadczenia pomiędzy naszym regionami, uhonorowano wspaniałych ludzi. Marszałek Andrzej Buła i członek zarządu Antoni Konopka wręczyli odznaki „Za zasługi dla województwa opolskiego”.

– Mam przyjemność dokonać jednego z moich najprzyjemniejszych obowiązków, jakim jest wręczenie odznak honorowych „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” – mówił marszałek Andrzej Buła. – Kapituła przyznała je sześciu osobom z naszego regionu partnerskiego, z Nadrenii-Palatynatu, które odgrywają ogromną rolę zarówno dla Opolszczyzny, jak i dla naszych kontaktów partnerskich. Wśród uhonorowanych znaleźli się nasi partnerzy z Nadrenii Palatynatu – Hannelore Swartman, dr Winfried Hirschberger, Franz Seiß i Oliver Stumpf oraz Barbara i Józef Klose – niegdyś wspaniali sportowcy broniący barw naszego regionu, a na co dzień rodzice równie dobrego sportowca – Miroslava Klose.

Kim są odznaczeni?
Barbara Klose, z d. Jeż to polska piłkarka ręczna, mistrzyni i reprezentantka Polski, żona piłkarza Józefa Klose i matka reprezentanta Niemiec w piłce nożnej Miroslava Klose.
W latach 1963-1968 była zawodniczką Odry Opole, w barwach której debiutowała w I lidze w sezonie 1965/1966, a w sezonie 1966/1967 została najlepszym strzelcem ligi z dorobkiem 84 bramek. Po spadku Odry do II ligi (1968) przeszła do Otmętu Krapkowice, z którym zdobyła następnie dwukrotnie mistrzostwo Polski (1970, 1971), raz wicemistrzostwo (1972), dwa razy brązowy medal mistrzostw Polski (1973, 1974), a ponadto w sezonie 1972/1973 była drugim, a w sezonie 1973/1974 trzecim strzelcem ligi.
W reprezentacji Polski debiutowała 30 czerwca 1967 w towarzyskim spotkaniu z Jugosławią, ostatni raz wystąpiła 14 listopada 1971 w spotkaniu z Węgrami. Łącznie w biało-czerwonych barwach wystąpiła 45 razy, zdobywając 105 bramek. W Plebiscycie „Sportu” na najlepszą piłkarkę ręczną Polski w latach 1945-1975 znalazła się w pierwszej dziesiątce.

Józef Klose, piłkarz, urodził się w Sławięcicach k. Kędzierzyna-Koźla. Rozpoczął swoją karierę w Energetyku Sławięcice, najpierw w juniorach, a jako 16-letni chłopak zadebiutował w pierwszej drużynie. W 1966 roku, przeszedł do Odry Opole. Po jego celnych strzałach kapitulowali najlepsi bramkarze w Polsce. Przez 12 lat gry w Opolu Klose zdążył rozegrać 500 spotkań. Zagrał w europejskich pucharach, jesienią 1977 roku. Po raz ostatni w barwach opolskiej „Odry” wystąpił 30 marca 1978 r. Od 1978 roku zaczął kilkuletnie występy we francuskim AJ Auxerre (Burgundia). To właśnie Klose przecierał szlak polskim piłkarzom do francuskiego AJ Auxerre. We Francji był cenionym zawodnikiem, a w 1979 r. Auxerre na czele z Klose był rewelacją rozgrywek o Puchar Francji.
Mąż Barbary Klose, polskiej piłkarki ręcznej, mistrzyni i reprezentantki Polski oraz ojciec urodzonego w Opolu piłkarza reprezentacji Niemiec – Miroslava Klose.
Józef Klose gorąco poparł przed kilkoma laty ideę krzewienia pasji piłkarskiej wśród najmłodszych adeptów piłki nożnej, kiedy w województwie opolskim powstawały szkółki piłkarskie pod egidą Mniejszości Niemieckiej – Miro Deutsche Fussballschule, objęte patronatem urodzonego w Opolu Mistrza Świata w Piłce Nożnej Miroslava Klose. W ciągu niespełna dwóch lat prawie 200 dzieci trenuje piłkę nożną w 6 oddziałach.

Hannelore Swartman dyrygowała Orkiestrą Symfoniczną działającą przy Gimnazjum im. Arcybiskupa Willigisa, partnerską orkiestrą Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu przez 35 lat. Od 25 lat orkiestry obu szkół prowadzą niezwykle intensywną współpracę, stanowiącą jedną z wizytówek porozumienia pomiędzy województwem opolskim i Nadrenią-Palatynatem.
Zawsze aktywnie angażowała się we współpracę z polskim partnerem, przyczyniając się do integracji młodych ludzi z Polski i Niemiec, wzbogacając życie kulturalne regionu i edukację muzyczną uczniów szkół muzycznych, jednocześnie oferując wsparcie także dla absolwentów szkół, co zwłaszcza w początkowych latach współpracy wymagało wyjątkowego oddania i zawzięcia.
Wyjątkowa osobista życzliwość okazywana partnerom, troska i opieka nad młodymi muzykami oraz wieloletnie doświadczenie, którymi z wielką otwartością dzieliła się ze społecznością szkolną, pozwoliły obu stronom partnerskim poszerzyć horyzonty świata muzyki. Pani Swartman stale inspirowała partnerów do kolejnych działań przez cały okres współpracy, a inicjowane przez nią projekty rozwijały umiejętności młodych muzyków.

Oliver Stumpf odpowiedzialny jest za współpracę międzynarodową, w tym także relacje partnerskie pomiędzy województwem opolskim a Nadrenią-Palatynatem ze strony Kancelarii Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu. Z wielkim zaangażowaniem inspiruje i realizuje wspólne projekty obu regionów. Jego osobisty wkład i troska w tym zakresie przyczyniły się do pozytywnego rozwoju współpracy na przestrzeni lat. Oliver Stumpf odpowiedzialny jest nie tylko za projekty bilateralne ale także za współpracę w ramach Porozumienia Czterostronnego, nawiązanego w 2003 roku pomiędzy Nadrenią-Palatynatem, Krajem Środkowoczeskim, Burgundią oraz Województwem Opolskim. Był pomysłodawcą idei cyklicznych spotkań młodzieży z regionów Porozumienia Czterostronnego, które odbywają się już z powodzeniem od 12 lat, każdego roku w innym z czterech regionów partnerskich. Oliver Stumpf aktywnie uczestniczył także w procesie nawiązania kontaktów województwa opolskiego z Prowincją Fujian w Chinach – chińskiego partnera Nadrenii-Palatynatu.

Franz Seiß od 1998 r. odpowiedzialny jest za współpracę międzynarodową, w tym także relacje partnerskie pomiędzy województwem opolskim a Nadrenią-Palatynatem, obecnie w Ministerstwie Gospodarki, Komunikacji, Rolnictwa i Winiarstwa Nadrenii-Palatynatu. Aktywnie włącza się w kreowanie współpracy gospodarczej regionów, poprzez wspólne realizowanie inicjatyw zarówno cyklicznych, jak i okazjonalnych. Jest zawsze solidnym i rzetelnym partnerem, pomaga w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych oraz kreuje możliwości promowania województwa opolskiego w Nadrenii-Palatynacie, m. in. podczas targów, giełd kooperacyjnych, sympozjów i konferencji, wzbogacając współpracę nowymi inicjatywami i dokładając wszelkich starań do zachowania ciągłości relacji i prezencji partnerów w życiu gospodarczym Nadrenii-Palatynatu.

od ponad 30 lat jest starostą powiatu Kusel położonego w Nadrenii-Palatynacie, który wiąże współpraca partnerska z powiatem brzeskim w województwie opolskim. Jako polityk otwarty na świat zawsze dążył do wspólnej Europy.
Kontakty partnerskie z Opolszczyzną rozpoczęły się od roku 2000, kiedy to zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Powiatem Brzeskim i Powiatem Kusel. Wieloletnia współpraca powiatów dotyczy praktycznie każdej dziedziny życia. Dr Winfried Hirschberger w aktywny sposób włącza się w kreowanie tej współpracy. Starosta Hirschberger z wielkim zaangażowaniem inspiruje i realizuje wspólne projekty we współpracy regionów. Jego osobisty wkład i troska w tym zakresie przyczyniły się do pozytywnego rozwoju współpracy na przestrzeni lat.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy