Chińczycy wybrali Opole

Marszałek województwa, Andrzej Buła, gościł 23 czerwca w godzinach rannych przedstawicieli chińskiego koncernu Hogbo – prezydent You Yuxian oraz wiceprezydenta Lizenga Wu.

Chińscy goście, którzy są w naszym województwie od dwóch dni, informowali, że byli już zarówno w Prudniku, jak i Opolu, bo o tych dwóch lokalizacjach fabryki mówiło się wcześniej. Koncern zdecydował się ulokować inwestycję w Opolu i budować ją od podstaw, choć jak mówiła pani prezydent You Yuxian, czasu jest mało, bo firma ma już klienta, który kupi jej produkty i musi zmieścić się w czasie ośmiu miesięcy.

Na prudnickie hale po byłym Foteksie Hongbo nie zdecydowało się, bo ich sklepienia – jak zauważali – są drewniane, a to wyklucza rodzaj prowadzonej produkcji. Poza tym chińscy przedstawiciele uznali, że skoro ich chińska fabryka mieści się w stolicy prowincji Fujian, to dobrze, by i jej polskie przedstawicielstwo ulokowane było w stolicy województwa. Planują tu zakup 20 ha i budowę nowoczesnej hali, która ma być wizytówką firmy i oznaką jej prestiżu.

– Chcemy być pionierami inwestowania w regionie. Liczymy, że za nami przyjdą inni – mówiła You Yuoxian, dodając, że planuje przywiezienie do Opola kooperantów firmy oraz realizację projektu kompleksowego oświetlenia ulicy lub skweru, by zademonstrować możliwości produkcyjne firmy. Zaprosiła też marszałka Andrzeja Bułę do odwiedzenia fabryki w Fujian. Marszałek zrewanżował się zaproszeniem pani prezydent do urlopu na Opolszczyźnie i bliższego poznania regionu.

Przypomnijmy: chiński koncern Hogbo, to znany w świecie producent półprzewodników światła, oświetlenia miejskiego, oświetlenia LED wysokiej mocy, a także oświetlenia tuneli, ogrodów, lamp solarnych i barowych, który zamierza w województwie opolskim uruchomić swoją fabrykę, by prowadzić w niej badania i produkcję oświetlenia LED. W poniedziałek, 20 czerwca, marszałek Andrzej Buła podpisał w Warszawie, podczas Forum Jedwabnego Szlaku oraz IV Polsko-Chińskiego Forum Regionów deklarację o współpracy z firmą Hougbo.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy