Inwestycje na drogach wojewódzkich

Pięćdziesiąt kilometrów dróg wojewódzkich zostanie w najbliższych dwóch latach rozbudowanych, zmodernizowanych lub wybudowanych. Taką informację przekazał Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa odpowiedzialny za sprawy infrastruktury.

Zarząd Dróg Wojewódzkich, który jest inwestorem tych przedsięwzięć, szacuje, że pochłoną one łącznie 302 mln złotych (157 mln w 2017 i 145 mln złotych w 2018 roku).

Najwięcej będzie się działo na drodze nr 901. Zaplanowane są na ten rok rozbudowy na trzech jej odcinkach: Olesno-Nowy Wachów, Kocury-Dobrodzień oraz Kielcza – granica województwa, a roku przyszłym budowa obwodnicy Dobrodzienia.

W trakcie spotkania dyrektor ZDW, Bartłomiej Horaczuk podpisał umowę z firmą Remost, wykonawcą 4,7 kilometrowego odcinka Olesno-Nowy Wachów. Koszt tej inwestycji to ponad 7,7 mln złotych (cały wkład własny pokryła gmina Olesno). Prace mają rozpocząć się w kwietniu i zakończyć w listopadzie 2017 roku. Obecny na podpisaniu umowy burmistrz Olesna, Sylwester Lewicki, nie krył zadowolenia. – Wraz z przebudową drogi powstanie ścieżka pieszo-rowerowa, co znacznie poprawi bezpieczeństwo. Cieszy mnie taka liczba inwestycji w gminie Olesno. Gdy do tych przedsięwzięć wojewódzkich dodam jeszcze dwa zadania drogowe, które realizujemy z programu przebudowy dróg lokalnych, to można stwierdzić, że pod względem drogowym, to świetny rok dla gminy – komentował.

Wśród tegorocznych zadań strategicznych Szymon Ogłaza wymienił budowę obwodnicy Malni i Choruli w ciągu drogi nr 423 oraz przebudowę odcinka tej drogi w miejscowości Januszkowice. Sporo się będzie działo w sąsiedztwie Kędzierzyna-Koźla. Rozbudowane zostanie skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 426 z łącznicą węzła autostradowego w Olszowej. A także droga nr 408 Kędzierzyn-Koźle – Stare – Koźle, a w roku przyszłym jeszcze odcinek Bierawa-Korzonek.

Kolejnym placem budowy stanie się droga nr 454 Opole-Namysłow. Na ten rok wśród zadań strategicznych znalazła się przebudowa obiektu mostowego w Krzywej Górze, a na rok 2018 planowane są rozbudowy drogi w miejscowości Pokój (ul. Opolska), Ładza, Krogulna oraz na odcinku Biestrzykowice – Jastrzębie.

Dzięki tegorocznej rozbudowie drogi nr 409 ułatwiony zostanie dojazd do Mosznej, z kolei na rok przyszły zaplanowana jest rozbudowa drogi nr 414 na odcinku Biała- Lubrza. Ułatwi to dojazd od strony Opola do Prudnika. Nowa szlak będzie omijał zabytkową aleję lipową.

Na tegoroczne utrzymanie dróg wojewódzkich ZDW wydał już 2,2 mln złotych. Szymon Ogłaza zapowiedział zakup około 20 kamer internetowych, które ulokowane zostaną na głównych szlakach wojewódzkich. Pozwolą na lepsze monitorowanie stanu tych dróg, ułatwiając pracę służbom utrzymania ruchu i przejazd kierowcom.

MS

Nasze serwisy